2024. december 3-án került sor EUSDR Nemzeti Meghallgatására a Kortárs Építészeti Központban. Az esemény témája ezúttal az „Új Európai Bauhaus – fenntartható, esztétikus és mindenki számára nyitott települések a Duna régióban, illetve Magyarországon” volt.

Az évente megrendezésre kerülő EUSDR Nemzeti Meghallgatás a 2011. évi magyar uniós elnökség alatt elfogadott Duna Régió Stratégia megvalósításában érdekelt hazai szereplők bevonását, a rendszeres párbeszéd fenntartását célozza. Az idei második félévi esemény 2024. december 3-án, Budapesten került megrendezésre a Kortárs Építészeti Központban. Az esemény témája az „Új Európai Bauhaus (NEB) – fenntartható, esztétikus és mindenki számára nyitott települések a Duna régióban, illetve Magyarországon.”



 

 

A meghallgatás legutóbbi rendezvényünk folytatásaként (melyen az élhetőbb települések kialakításával és a tehetségek elvándorlásának kérdéseivel foglalkoztunk) az Új Európai Bauhaust, azt az európai uniós kezdeményezést hivatott bemutatni, mely a fenntarthatóság, a befogadás, valamint az esztétikai élmény alapértékeire épül. A NEB célja, hogy kialakuljon egy kreatív és interdiszciplináris mozgalom, amely kapcsolódási pontokat teremt az európai zöld megállapodás és az uniós polgárok mindennapi élete között. A kezdeményezés közös tervezése a polgárok, szakértők, vállalkozások és intézmények közvetlen bevonásával zajlik. Ez alapján került megrendezésre rendezvényünk is, melynek lényeges célkitűzése az volt, hogy betekintést nyújtson abba – a Duna régiót és elsősorban Magyarország területét tekintve –, hogy milyen tapasztalatok, lehetőségek és elképzelések vannak a NEB három alapértékével összhangban, valamint, hogy milyen projektek és jó gyakorlatok állnak jelenleg rendelkezésre.

 

A meghallgatást az EUSDR nemzeti koordinátora, Dr. Oroszi Viktor György nyitotta meg, melyet Gombos Márk, területi tervezésért és építésügyi igazgatásért felelős helyettes államtitkár nyitóelőadása követett. Gombos Márk, helyettes államtitkár, a NEB keretrendszerét, valamint hazai szakpolitikai illeszkedéseit mutatta be a hallgatóságnak az új építési szabályozás tükrében.




 

A rendezvény első szekciójában (Az Új Európai Bauhaus (NEB) megvalósítása Magyarországon) bemutatásra került Dávida Eszter, a Kortárs Építészeti Központ igazgatója, által a NEB magas szintű panel tevékenysége és néhány jó gyakorlat a Duna régió országaiból. Ezt követően a NEB célok megvalósításának finanszírozási kérdéseit járták körbe előadóink a NEB hazai operatív programokban való megjelenése, valamint a 2025-2027. évi Horizon Europe NEB munkaprogram, valamint a pályázati lehetőségek ismertetése révén. Csernik Tamás, az Óbuda Építész Stúdió Kft. igazgatója, nagyvállalati szemszögből mutatta be az érdeklődőknek azt, hogyan tudják megjeleníteni a NEB szempontokat mindennapi tevékenységük és egy-egy beruházás (például Békéscsaba piacterének tervezése) során. Jó gyakorlatként bemutatásra került a ajkai Kripton-ház Multikulturális Élményközpont felújítása, amit a NEB célkitűzéseivel való összhangjának köszönhetően az Európai Bizottság is elismert.

A Meghallgatás második témaköréhez (Projektek és jó gyakorlatok a NEB kapcsán) kapcsolódóan a résztvevők előadást hallhattak az EU Duna Régió Stratégia „NEB on the Danube” elnevezésű 2024. évi új, a németországi Ulmból koordinált zászlóshajó kezdeményezéséről, valamint a dunai NEB hálózat kiépítését segítő „New Governance for New Spaces – NONA” projektről. Ahhoz Veszprém MJV Önkormányzata csatlakozott eddig partnerként és a veszprémi Gyárkert további fejlesztési irányát dolgozzák ki segítségével. Bemutatásra került még a dunai kulturális örökségek átértékelése a vidéki leszakadó térségekben a DanUrB és DanUrB+ projektek keretében. Szabó Zsolt alpolgármester Dunaújváros MJV Önkormányzatának tevékenységét ismertette a BioDiverCity és LIFE SeedNEB projektek kapcsán, hogy a város biodiverzitását gazdagíthassák. A Pécsi Tudományegyetem képviselője a városi vízmegtartás kapcsán a SpongeCity projekt keretében 2024 év eleje óta folytatott transznacionális együttműködést ismertette. Ezt követően a „Megfizethető Lakhatást Mindenkinek - AHA Budapest” projekt, és végül, de nem utolsó sorban a 2024-es Új Európai Bauhaus Díj egyik győztesének választott „Együttműködés a közösségekért” projekt került bemutatásra.

 

Az elhangzott előadásokhoz kapcsolódó prezentációk a jobb oldali menüben érhetőek el.