Az Interreg Duna Transznacionális Program finanszírozásában 2017-2019 között megvalósult Vaskor-Duna projekt eredményeire építve tavaly benyújtott Vaskori Duna Út pályázat elnyerte az Európa Tanács Kulturális Útvonal tanúsítványát.

Alig négy évvel a Duna-medence vaskori örökségét reflektorfénybe emelő Vaskor-Duna nemzetközi együttműködés életre hívása után, a vaskori tematikus útvonal a 2021. április 28-29-én született döntése értelmében elnyerte az Európa Tanács Kulturális Útvonal tanúsítványát négy másik tematikus útvonallal együtt.


Az elismerés kiváló lehetőséget nyújt a vaskori helyszíneket, bemutatóhelyeket, múzeumokat magában foglaló hálózat megerősítésére és kiterjesztésére, újabb források bevonására, a tudományos kutatások kibővítésére, valamint közös európai örökségünk megóvására és fenntartható turisztikai hasznosítására.


A múzeumok, egyetemek, kutató és örökségvédelmi intézmények, önkormányzatok, egyesületek, turizmus szervezetek és az érintett helyszíneken működő szolgáltatók országhatárokon átívelő együttműködésének sikere a Duna régió különleges régészeti emlékeit bemutató Vaskori Duna Út.

Az alapötlet az Interreg Duna Transznacionális Programjából finanszírozott "Monumentalizált korai vaskori tájak a Duna medencében" 2017-2019 között zajlott projektből született, ami a RegioStars 2018 megmérettetés "Befektetés a kulturális örökségbe" nevű kategóriájának döntőse volt. A vaskori tájak rejtett értékeinek turisztikai attrakcióvá fejlesztése az Európa Tanács Routes4U programjának támogatásával folytatódott. Ehhez erős interdiszciplináris támogatást nyújtott a nemzetközi összefogást koordináló Vaskori Duna Út Egyesület (Iron Age Danube Route Association), ami benyújtotta a tanúsítvány elnyerését célzó pályázatot az Európa Tanácshoz. Az egyesületet négy ország (Ausztria, Horvátország, Magyarország, Szlovénia) szervezetei hozták létre 2020-ban, a tagok száma folyamatosan bővül a Duna makrórégió országaiban, illetve a vaskor iránt elkötelezett intézményekkel. "Az örökségturisztikai nevezés elkészítésében két magyar intézmény, a Magyar Nemzeti Múzeum és az Archaeolingua Alapítvány is részt vett, tudományos alapjához pedig hozzájárultak az ELTE Régészettudományi Intézetének korábbi kutatásai.


A Duna Régió Stratégia magyar nemzeti koordinációja a PA3 turizmus és kultúra prioritás terület hazai szakmai koordinációját ellátó Magyar Turisztikai Ügynökség bevonása mellett jelenleg egyeztetéseket folytat az Archeolingua Alapítvánnyal az új európai tematikus útvonal és a magyarországi helyszínek népszerűsítése, kommunikációs anyagok készítése kapcsán.


További információ:
https://ironagedanuberoute.com
/https://mnm.hu/
http://www.archaeolingua.hu/
https://www.coe.int/en/web/cultural-routes/-/the-council-of-europe-certifies-5-new-cultural-rout-1


Forrás: https://mnm.hu/hu/muzeum/hirek/vaskori-duna-ut-sikersztori-magyar-kozremukodessel