Az EU Duna Régió Stratégia (EUSDR) ’Fenntartható energia’ prioritási területének (PA2) magyar koordinációja a Magyar Távhőszolgáltatók Szakmai Szövetségével (MATÁSzSz) közösen távhő dekarbonizációs workshopokat szervezett 2023. október 5-én Horvátországban, valamint 2023. október 12-én Bosznia-Hercegovinában.
A két workshop célja többek között mindazon több évtizedes magyar műszaki-technológiai tapasztalat bemutatása volt, amelyet a különböző magyar cégek a geotermikus távfűtési rendszerek tervezése, kivitelezése és üzemeltetése során szereztek, valamint ismertetésre kerültek azok a piaci és pályázati finanszírozási lehetőségek, amelyek az ilyen projektek megvalósíthatóságát támogatják. Emellett a PA2 így kíván hozzájárulni a Duna régió országai dekarbonizációs célkitűzéseinek a megvalósításához, hiszen ezek az országok jelentős, de még kiaknázatlan geotermális potenciállal rendelkeznek.
MaTáSzSz részéről Kecskeméti Dávid, a Szövetség EU és Nemzetközi kapcsolatokért felelős projektvezetője és a Duna Ifjúsági Tanács magyar tagja volt az események moderátora.
Mindkét eseményt a Külgazdasági és Külügyminisztérium helyi képviselője nyitotta meg, Zágrábban Dr. Demcsák Csaba nagykövet, Tuzlában pedig Karagics Dusko külgazdasági attasé. Ezután a helyi minisztériumok képviselői mutatták be az adott ország energiapiaci helyzetét és a Nemzeti Energia- és Klímatervét. A MATÁSzSz nevében Pergerné Nagy Edit köszöntötte az egybegyűlteket, a PA2 terület részéről pedig Nádor Annamária, magyar koordinátor foglalta össze az esemény célját.
Ezután magyar cégek mutatták be tevékenységeiket és projektjeiket a távhőszolgáltatás dekarbonizációjának témájában. Bemutatót tartott többek között az MS Energy Solutions vezető geológusa, a SZETÁV Kft. szakértője, valamint a Mannvit Kft. munkatársa. Nádor Annamária, az EUSDR képviseletében ismertette a helyi szereplők számára is elérhető pályázati lehetőségeket. Pergerné Nagy Edit, a MaTáSzSz energetikai és műszaki ügyekért felelős projektvezetője és a Távhőipari Tagozat koordinátora bemutatta a magyarországi távhőszektor helyzetét és a Szövetség tevékenységeit, különös tekintettel a Távhőipari Tagozati Tagokra, majd lehetőséget biztosított a jelenlevő magyar cégek bemutatkozására. Ezen felül Tuzlában a helyi UniCredit Bank munkatársa is ismertette a bankok megújuló energiaforrásokhoz kapcsolódó projektjeinek finanszírozási példáit.
A megjelent helyi szakértőknek és energetikai cégeknek az előadások után lehetősége nyílt B2B beszélgetések formájában egyeztetni és tapasztalatot cserélni a magyar résztvevőkkel.
Az eseményeken elhangzott előadások megtalálhatóak az EUSDR PA2 terület honlapján: https://energy.danube-region.eu/