Az EU Duna Régió Stratégia 4. „Vízminőség” prioritási területe (PA4) konferenciát szervezett „A mikroműanyagokról az ivóvízben - a forrástól a csapig” címmel 2024. október 3-án, az Európai Ifjúsági Központban Budapesten, amely eseményen csaknem 100 résztvevő vett részt személyesen vagy online formában kapcsolódva.

A konferencia szervezésével a szakterület azt a cél tűzte ki, hogy az uniós irányelvekben foglalt kötelezettségekkel összhangban megvitassa az ivóvízben lévő műanyagok és mikroműanyagok témáját; valamint a résztvevőkkel áttekintsék a vonatkozó szabályrendszert és  módszertant, különös tekintettel  a mikroműanyagok vízben való jelenlétének a mérésére, a szennyvíz újra-felhasználására és a civilek, háztartások szerepére a műanyagpalackok csökkentésében. A a konferencián részt vettek többek között politikai döntéshozók (DG MARE, EU JRC, WHO, ICPDR), gyakorlati szakemberek, egyetemi kutatók. A résztvevők  megvitatták az elfogadott módszertanokat és protokollokat, a vonatkozó egészségügyi szempontokat, innováció terén pedig a  nanoanyagok kérdése is szóba került, valamint hangsúlyozott volt az állampolgárok részvételi lehetősége a műanyagok gyűjtése során.  

Az esemény lehetőséget adott arra is, hogy bemutassa a különböző európai országok gyakorlatát; így ismertetésre kerültek egyebek között horvát, német, magyar, olasz és spanyol projektek is. A résztvevők tájékoztatást kaphattak a mikroműanyag-szennyezéssel kapcsolatos kihívásokról, fókuszban a tanulságokkal és eredményekkel.

Az köztudomású, hogy vizeink stresszhelyzetben vannak. Jelenleg pedig az európai változásokkal és az Európai Bizottság új struktúrájával a vizek alkalmazkodóképességének a kérdése központi szerepet kap, és a mikroműanyagok kérdése továbbra is a fókuszban marad.

A találkozón szó esett továbbá az ivóvízben található mikro-műanyagok mérésére szolgáló harmonizált módszertan kidolgozásáról, a szennyvízkezelés fontosságáról a műanyagszennyezés kezelésében, valamint az együttműködésben és innovációban rejlő lehetőségekről a folyókban található mikroműanyagok kezelésében.

A konferencián a résztvevők a következő javaslatokat tették:

      Az Európai Bizottság fontolja meg, hogy felvegye a mikro-műanyagokat az ivóvíz-ellenőrzés figyelő-listájára (Watchlist).

      A döntéshozók mérlegeljék az elsődleges mikroműanyag-forrásokra, például a textíliákra és a gumiabroncsokra vonatkozó szabályozást, valamint értékeljék a mikroműanyagok csökkentésének lehetőségeit a talajra kijuttatott szennyvíziszapban.

·         Az EU Duna Stratégia fontolja meg, hogy további egyeztetéseket folytat a mikroműanyagokra vonatkozó adatok és kutatások projektek közötti információk és adatok megosztása kapcsán.

      Az egyes projektcsapatok fokozzák a különböző mikroműanyag-kutatási projektek közötti együttműködést és hálózatépítést, valamint több állampolgárt vonjanak be a mikroműanyagok monitorozásába.

      A kutatók folytassák a vízben lévő mikroműanyagok mintavételi és elemzési módszereinek fejlesztését és szabványosítását; valamint több tanulmányban vizsgálják a mikroműanyagok expozíciójának egészségügyi hatásait, és folytassanak további vizsgálatokat üledékekben és árterekben.

      A víziközművek javítsanak a mikroműanyagok ellenőrzésén és fordítsanak kiemelt figyelmet a mikroműanyagok szennyvízkezelés során történő eltávolításának technológiáinak értékelésére. A víztisztító telepek üzemeltetői készüljenek fel a mikroműanyagok és mikroszennyező anyagok negyedévente történő kezelésének bevezetésére.

Az előadások elérhetőek: https://waterquality.danube-region.eu/conference-on-microplastics-in-drinking-water-from-source-to-tap-3-october-budapest/