A Duna-menti római örökséggel rendelkező településeket járja végig annak a negyedik századi őrhajónak a rekonstruált változata, mely 2022. augusztus 15-én köt ki a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemnél (BME).
A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) kutatóinak közreműködésével megvalósuló, az Interreg Duna Transznacionális Program által finanszírozott Living Danube Limes nemzetközi projekt (https://www.interreg-danube.eu/approved-projects/living-danube-limes/partners) kiemelt díszeseménye során egy rekonstruált, IV. századi római őrhajót fogad a BME.
Az osztrák Kremsi Duna Egyetem vezetésével, a Duna régió 10 országából 19 partnerintézmény közreműködésével megvalósuló projekt során megépített, Danuvina Alacris nevű római őrhajó 24 fős nemzetközi legénysége evez végig a Dunán, a Fekete-erdőtől egészen Románia keleti határáig, összekötve ezzel a Duna-menti, római örökséggel is rendelkező településeket. A projekt során régészek, hajóácsok, építészek, településtervezők, műemlékvédelmi szakemberek segítették megépíteni a 6 tonna súlyú, 18 méter hosszú és 2,8 méter széles negyedik századi római hajót a németországi Mainzban talált leletek alapján.
A projekt célja és pillérei az oktatás és kutatás, fenntartható turizmus, emellett pedig az egykori Duna menti római határvidék emlékeire épülő turisztikai potenciál fejlesztése, melyet Magyarországon a a BME Építészettörténeti és Műemlékvédelmi Tanszéke és a Kulturális örökség Menedzserek Egyesülete koordinál. A projekt igyekszik a római örökséget releváns tényezővé tenni napjaink településfejlesztésében a Duna mentén.
Az őrhajó 2022. július 16-án indult Németországból és budapesti fogadására 2022. augusztus 15-én kerül sor, hétfőn 11:00-kor a Műegyetem K épülete előtti rakpart úszó kikötőművénél (1111 Budapest, Műegyetem rakpart 3). A Danuvina Alacris a Duna magyarországi szakaszán összesen 13 településen köt ki, következő állomása Százhalombatta lesz. A budapesti rendezvényen a Külgazdasági és Külügyminisztériumot az EU Duna Régió Stratégia magyarországi koordinációja kapcsán Dr. Oroszi Viktor EUSDR nemzeti koordinátor, valamint Németh Gábor a Vízdiplomáciáért és Kötött Segélyhitelekért Felelős Főosztály vezetője képviseli.