2022. december 20-án került sor a Külgazdasági és Külügyminisztérium finanszírozásában megjelent „Özönállatfajok Magyarországon” című kiadvány ünnepélyes bemutatására. Az EU Duna Régió Stratégia hatodik (biodiverzitás, és tájak, levegő- és talajvédelem) prioritási terület inváziós fajokkal foglalkozó munkacsoportjának tevékenységéhez kapcsolódóan elkészült átfogó könyvet a Magyar Mezőgazdasági Múzeum és Könyvtárban vehették kézbe először az érdeklődők.

Az EU Duna Régió Stratégia Bajorország és Horvátország által társkoordinált hatodik prioritás területe (EUSDR PA6) a biodiverzitás és tájak, levegő- és talajvédelem területén segíti a makroregionális együttműködést. A szakmai terület kiemelten kezeli az inváziós, vagy másnéven özönfajok kérdését.  

Az őshonos életközösségeket átalakító és veszélyeztető özönfajok visszaszorítása érdekében (mint például a gyalogakác, a selyemkóró, az amuri kagyló, vagy a fekete törpeharcsa) elengedhetetlen a nemzetközi fellépés és az ehhez szükséges határokon átívelő együttműködés – ismerték fel a PA6 prioritás terület szakemberei 2014-ben. Még ugyanebben az évben Szófiában a Bolgár Tudományos Akadémia vezetésével és magyar szakértők részvételével megalakult a PA6 terület DIAS munkacsoportja, azaz a Duna Régió Inváziós Fajok szakértői hálózata (DIAS - Danube Region Invasive Species). A hálózat keretében 10 ország szakemberei célul tűzték ki a szakmai kapcsolatok megszilárdítását, a tapasztalatok megosztását és adatcserét, az együttműködés erősítését az idegenhonos inváziós fajok visszaszorítása érdekében. Az együttműködés egyik fontos célja közös nemzetközi projektek létrehozása is. Az EUSDR 2020-ban megújult Cselekvési Tervének egy fellépésében már külön kiemeli az inváziós fajok ökoszisztémákra gyakorolt hatásának feltérképezését, populációinak szabályozására (megszüntetésére) irányuló módszerek összesítését és a lakosság tájékoztatását ezen fajok okozta veszélyekről.

Az EUSDR magyar nemzeti koordinációja a rendelkezésére álló eszközökkel hozzá kíván járulni az egyes prioritási területek céljainak megvalósításához. Ezzel összhangban, a Külgazdasági és Külügyminisztérium a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság (DINPI) megkeresését követően, támogatta egy, 118 Magyarországon előforduló inváziós állatfajt részletes bemutató, továbbá négy kétéltűfajt és 32 szárazföldi csigafajt röviden ismertető kiadvány szakmai tartalmának összeállítását 2021-2022 folyamán, majd annak megjelentetését. Az angol és magyar nyelven is elkészült kötet a Külgazdasági és Külügyminisztérium, valamint a DINPI közös kiadásában, a DINPI Rosália kézikönyvek sorozat ötödik tagjaként került kiadásra „Özönállatfajok Magyarországon” címmel. A könyvek ünnepélyes bemutatására 2022. december 20-án került sor a Magyar Mezőgazdasági Múzeum és Könyvtár nagytermében.

A könyvbemutatón Dr. Oroszi Viktor, az EUSDR magyarországi nemzeti koordinátora beszédében fontos lépésnek tartotta az átfogó kiadvány elkészültét, ami nagy mértékben segíti az EUSDR PA6 terület DIAS munkacsoportjának tevékenységét, de az érintett hazai szakemberek számára is két évtizedes elmaradást pótol. A DINPI részéről Füri András igazgató köszöntötte a résztvevőket és Dr. Haraszthy Lászlóval, a kiadvány főszerkesztőjével együtt rámutatott arra, hogy az inváziós állatfajok egyre nagyobb arányú elterjedése nem csupán természetvédelmi kérdés, hanem komoly gazdasági károkat okoz, illetve okozhat a magyar gazdaság, például az agrárium számára is.

Az egyes rendszertani csoportokat jól ismerő 36 szakértő munkáját tartalmazó összefoglaló kötet egyik fontos tanulsága, hogy vizeink különösen veszélyeztetettek. A kötetben tárgyalt, Magyarországon már megtelepedett vagy rövidesen elkerülhetetlenül megjelenő fajoknak több mint fele ugyanis vizeinkben fordul elő. A kötet elkészítését megelőzően pedig a Nemzetközi Duna-védelmi Bizottság (ICPDR) 2019-ben lefolytatott közös dunai felmérése (Joint Danube Survey 2019; http://www.danubesurvey.org/jds4/publications/scientific-report) kapcsán készült tudományos jelentés is külön fejezetben foglalkozik az inváziós fajokkal. A 10 ország kutatói - köztük az MTA Duna-kutató Intézet magyar tagjai, mint vezető szerzők - által publikált eredmények szerint 77 helyszínen (ebből 35 a Dunán) 6 vízi makrofitát, 35 vízi makrogerinctelent és 17 nem őshonos halfajt tudtak kimutatni a Dunán és mellékfolyóiban. Az Al-Duna ökológiai helyzetét az inváziós fajokkal kapcsolatos „szennyeződés” szempontjából kedvezőbbnek minősítették, mint a középső és felső szakaszokat.

A mintegy két órás könyvbemutatón, az Agrárminisztérium, kutatóintézetek és számos természetvédelmi szervezet képviselője megjelent és átvehetett egy-egy példányt az újonnan elkészült kiadványból.

A magyar és angol nyelvű kötetek letölthetők a DINPI honlapjáról: https://www.dunaipoly.hu/hu/tudastar/kiadvanyok/rosalia