2023. október 10 és 11 között Budapesten került sor a nagy érdeklődéssel várt, kétévente megrendezésre kerülő Duna Előrejelzési Fórumra (Danube Forecasting Forum, a továbbiakban: DAFF). A szakmai eseményt az EU Duna Régió Stratégia (a továbbiakban: EUSDR) Környezeti kockázatok kezelése prioritás terület (a továbbiakban: PA5) magyarországi koordinációja szervezte közösen a Nemzetközi Duna-védelmi Bizottsággal (ICPDR) és az EU Közös Kutatóközpontjával (EU JRC) együttműködésben. Az eseményen a Duna mentén fekvő 13 ország hidrológiai előrejelzést végző szakértői és a Duna Ifjúsági Tanács (DYC) tagjai vettek részt, hogy beszámoljanak az elmúlt két évben szerzett legújabb tapasztalatokról, felmerült kihívásokról és a legjobb megoldásokról szakterületükön.
2023. október 10 és 11 között Budapesten került sor a nagy érdeklődéssel várt, kétévente megrendezésre kerülő Duna Előrejelzési Fórumra (Danube Forecasting Forum, a továbbiakban: DAFF). A szakmai eseményt az EU Duna Régió Stratégia (a továbbiakban: EUSDR) Környezeti kockázatok kezelése prioritás terület (a továbbiakban: PA5) magyarországi koordinációja szervezte közösen a Nemzetközi Duna-védelmi Bizottsággal (ICPDR) és az EU Közös Kutatóközpontjával (EU JRC) együttműködésben. Az eseményen a Duna mentén fekvő 13 ország hidrológiai előrejelzést végző szakértői és a Duna Ifjúsági Tanács (DYC) tagjai vettek részt.
A rendezvényt dr. Oroszi Viktor az EUSDR nemzeti koordinátora nyitotta meg, ezt követően dr. Balatonyi László, az EUSDR PA5 magyarországi társkoordinátora ismertette a prioritás terület kapcsolódásait, már elért eredményeit (mint például a Duna vízgyűjtő szintű hidrometeorológiai adatcserét megteremtő DAREFFORT projekt megvalósítása) és jövőbeli céljait az árvízi előrejelzés területén. A bevezető részben a Peter Salamon az EU JRC és Clemens Neuhold, az ICPDR árvízvédelmi szakértői csoportjának (FP EG) elnöke is köszöntőt mondott, kiemelve az együttműködés fontosságát az árvíz-előrejelzési napi gyakorlatában.
A fórum első napja az árvíz-előrejelzés jelenlegi kihívásait vitatták meg az országok képviselői. A különböző országokból érkező szakértők megosztották egymással tapasztalataikat, és rávilágítottak annak összetettségre.
A második napon az egyes országok a legjobb gyakorlatokról, az adatmegosztási mechanizmusokról és az árvíz-előrejelzéssel kapcsolatos innovációkról tartottak előadásokat. A résztvevők megismerkedhettek olyan projektkezdeményezésekkel, amelyek célja az árvíz-előrejelzés javítása, a korai előrejelző rendszerek fejlesztése és a közösségek ellenálló képességének erősítése a Duna-medencében.
A 2023. évi Duna Előrejelzési Fórumot a résztvevők átütő sikerként értékelték, amely a résztvevők számára hasznos tapasztalatokkal szolgált az árvízi-előrejelzés terén. A DAFF kulcsfontosságú platformként szolgál a Duna-medence különböző országainak vízügyi szakemberei, köztük hidrológusok, meteorológusok és építőmérnökök számára. Megkönnyíti az olyan sürgető hidrológiai kérdések megvitatását, mint az előrejelzés, az árvízkezelés, a vízbiztonság.
.
Az EUSDR PA5 terület megállapodást kezdeményezett a DAFF szervezésével összefüggésben, ennek folyományaként 2025-ben az ICPDR, majd 2027-ben az EU JRC veszi át a szervezési feladatokat. Mindez középtávon biztosítja az előrejelzéssel kapcsolatos új eszközök és módszerek, a megszerzett tapasztalatoknak a megosztását. Azok számára, akik lemaradtak az eseményről, vagy újra át szeretnék tekinteni az előadásokat, a prezentációk elérhetőek az EUSDR PA5 hivatalos honlapján az alábbi link alatt:
https://environmentalrisks.danube-region.eu/event/
A Duna-előrejelzési fórum továbbra is kulcsfontosságú szerepet játszik az árvíz-előrejelzési gyakorlatok fejlesztésében és a nemzetközi együttműködés előmozdításában a biztonságosabb és ellenállóbb Duna- régió felé vezető úton.
A cikk angolul az alábbi linkek alatt érhető el: