Az Európai Bizottság elfogadta a Horizont Európa 2021–2022 közötti időszakra vonatkozó munkaprogramjának módosítását, amely során plusz 673,24 millió eurót fordítanak a Horizont Európa öt missziójának elindítására. A cél, hogy 2030-ig ambiciózus eredményeket érjenek el az egészségügy, az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodás és a környezetvédelem területén.
Az EU öt missziója közül az „Óceánunk és vizeink minőségének helyreállítása 2030-ig misszió” hozzájárul az Európai Unió 2030-ra kitűzött, az ökoszisztémák és a biológiai sokféleség védelmére és helyreállítására, a szennyezésmentességre, valamint a szén-dioxid és az üvegházhatású gázok nettó kibocsátásának csökkentésére vonatkozó, számszerűsített és mérhető célkitűzéseinek eléréséhez az EU területéhez kapcsolódó óceánon, tengereken és vizeken belül.
E misszió keretében az alábbi témakörök mentén számítanak a tudományos közösség, valamint az európai polgárok együttműködésére:
· „Világítótorony-kezdeményezések” (lighthouses) indítása a tenger és folyók mentén a misszió céljainak elérését szolgáló megoldások kialakítására, bemutatására és telepítésére.
· Világítótorony végrehajtási charták megkötése az irányítás és a politikai elkötelezettség biztosítására.
· Az egész EU-ra kiterjedő „kék parkok” létrehozása új helyreállítási és megőrzési lehetőségek biztosítása, valamint a védett tengeri területek hálózatának bővítése érdekében.
· Egy digitális óceán- és vízismereti rendszer létrehozása, amely magában foglalja a Digitális Iker Óceán előkészítését, a Destination Earth kezdeményezés tevékenységeihez hozzájáruló akciót, valamint az óceánok „egészségének” jobb nyomon követését biztosító monitoring rendszert, amely támogatja a hatékony vízgazdálkodást.
· Az európai polgárok és helyi közösségek összekapcsolása és mozgósítása annak érdekében, hogy befogadóbb módon tegyenek lépéseket az óceán és a vizek helyreállítása érdekében.
Témakörökre lebontva az alábbi 12 pályázati felhívásra lehet nemzetközi konzorciumban megvalósuló pályaműveket beadni 2022. április 12-i beadási határidővel:
A tengeri és édesvízi ökoszisztémák és a biológiai sokféleség védelme és helyreállítása
· Európai Kék Parkok (European Blue Parks);
· Duna vízgyűjtő világítótorony – édes- és átmeneti vízi ökoszisztémák helyreállítása;
· Duna vízgyűjtő világítótorony – koordinációs tevékenység;
· Atlanti- és sarkvidéki medencék világítótorony – a tengeri és part menti ökoszisztémák; helyreállítása és az éghajlatváltozással szembeni ellenálló képesség növelése;
· Atlanti- és sarkvidéki medencék világítótorony - koordinációs tevékenység.
Óceánunk, tengereink és vizeink szennyezésének megelőzése és megszüntetése
· Földközi-tenger medencéje világítótorony – intézkedések a szemét- és műanyagszennyezés megelőzésére, minimalizálására és helyreállítására;
· Földközi-tenger medencéje világítótorony – koordinációs tevékenység.
Fenntartható, szén-dioxid-semleges és körkörös kék gazdaság
· Világítótorony a Balti- és az Északi-tenger medencéjében – Kis hatású tengeri akvakultúra és a tengeri terület többcélú felhasználása;
· Világítótorony a Balti- és az Északi-tenger medencéjében – koordinációs tevékenység.
A missziót támogató tevékenységek: Digitális tudásrendszer, a lakosság mozgósítása és részvétel növelése, dinamikus befektetési ökoszisztéma
· Az Európai Digitális Iker Óceánt megalapozó modellek;
· A fiatal generáció kapcsolata a tengerrel és a vízzel: értékek, elvárások és elkötelezettség;
· Az állampolgárok bevonása a tudományos tevékenységbe (citizen science) pilot tengeri és édesvízi területeken.
Az Óceánunk és vizeink minőségének helyreállítása 2030-ig misszió pályázati lehetőségeit tartalmazó munkaprogram az alábbi linken érhető el:
Egyoldalas tájékoztató a misszióról (factsheet):
Az Európai Bizottság tájékoztatója, valamint előadásaa misszió kapcsán a 2022. január 18-19-én megrendezett online információs nap keretében:
https://www.youtube.com/watch?v=kETGb6tNWFw&list=PLvpwIjZTs-LicrdulwsjXKvb6WzZkNgLt
https://www.youtube.com/watch?v=kETGb6tNWFw&list=PLvpwIjZTs-LicrdulwsjXKvb6WzZkNgLt
Az Óceánunk és vizeink minőségének helyreállítása 2030-ig misszió Duna vízgyűjtőre vonatkozó világítótorony pályázati felhívásai elérhetőek az EU Funding & tender opportunities portal-on itt és itt.
Az érdeklődők a felhívásokkal kapcsolatban az alábbi elérhetőségen kérhetnek információt Kápli Balázstól, az NKFIH nemzetközi referensétől, valamint az EUSDR PA7 (tudás alapú társadalom) prioritási terület magyar szakértőjétől: vHHdpIGrumguxNDzng4TV0lYmFsYXpzLmthcGxpQG5rZmloLmdvdi5odQ==