A Duna Régió Stratégiának az egyik legfontosabb feladata az, hogy segítsen a természeti és az ipari katasztrófák megelőzésében, azaz olyan problémákra találjon megoldást, amelyek a térségben élők életére a leginkább hatással vannak – hangsúlyozta Győri Enikő a Külügyminisztérium EU-ügyekért felelős államtitkára 2013. október 28-án Bukarestben, a stratégia részes országainak második éves fórumán.

A tizennégy ország minisztereinek és az Európai Bizottság képviselőinek részvételével zajló eseményen a résztvevők értékelték a stratégia elmúlt két és fél évét, és olyan témákat vitattak meg, mint az energetikai együttműködés, a vízgyűjtő-gazdálkodás, a vízminőség illetve az árvíz- és aszály elleni védelem. Győri Enikő az eseményen elmondott beszédében leszögezte, továbbra is a magyar elnökség legnagyobb sikerei között tartja számon a stratégia beindítását, és Magyarország a jövőben is kulcsszerepet kíván játszani annak megvalósításában. Győri Enikő ennek megfelelően bemutatta a Magyarország által koordinált területeken eddig elért eredményeket és a Magyar Kormány illetve az Európai Befektetési Bank által közösen elindított Budapest Duna Kontakt Pont működését is. 

forrás: DG Regio

A stratégiában szereplő témák közül Győri Enikő kiemelte, hogy a Dunán júniusban levonuló történelmi árvíz is jól mutatta, hogy a térség országai mennyire egymásra vannak utalva. Az államtitkár ezért arra ösztönözte a stratégia részes országait, hogy a jövőben hangolják össze a védekezéssel kapcsolatos lépéseiket annak érdekében, hogy az ilyen katasztrófákat meg lehessen előzni. Az EU-ügyekért felelős államtitkár – utalva a verespataki bányaberuházásra – külön kitért arra, hogy legalább ilyen fontos az ipari katasztrófák megelőzése is. Az államtitkár ezért partnereitől azt kérte, segítsenek beszüntetni a veszélyes ipari technológiák használatát a régió minden országban.  „Mind a természeti, mind az ipari katasztrófák esetében a megelőzésre kell koncentrálnunk, hiszen az jóval kevésbé fájdalmas és költséges megoldás” – hangsúlyozta Győri Enikő.

(Külügyminisztérium)