Átfogó rendészeti ellenőrzést tartottak az EU Duna Régió Stratégiájával összhangban 2022. szeptember 12-16. között „A Dunai Folyami Fórum struktúrájának létrehozása – DARIF” projekt keretében.

2022. szeptember 12. és 16. között került végrehajtásra tíz Duna menti ország (Németország, Ausztria, Szlovákia, Magyarország, Horvátország, Szerbia, Románia, Bulgária, Moldova, Ukrajna) részvételével az EU Duna Régió Stratégia PA11 (Biztonság) prioritási terület tevékenységéhez kapcsolódó 9. DARIF közös művelet, melyhez az Europol, a Frontex és a SELEC is csatlakozott.

A tagállamok ellenőrzéseiket – igényeiknek, az adott Duna-szakasz jelenlegi helyzetének, kockázatértékeléseiknek és megerősítési lehetőségeinek megfelelően – az operatív tervben megfogalmazott célok és feladatok mentén hajtották végre, építve a 2014 óta megvalósított korábbi közös műveletek tapasztalataira. Magyarország az előkészületeket az aktualizált kockázatértékelési táblázat benyújtásával, a Közös Műveleti Terv összeállításával és a Mohácsi Ideiglenes Koordinációs Központ létrehozásával támogatta.

A művelet célja az embercsempészet, az illegális migrációval kapcsolatos jogellenes cselekmények, az okmányhamisítás, a kábítószer- és dohánycsempészet felderítése, a hajókon és a kikötőben végzett általános vízirendészeti ellenőrzések végrehajtása, a körözött személyek felkutatása, valamint a veszélyes áruk szállításának és a környezetvédelmi előírások betartásának vizsgálata volt.

A tagállamok nemzetközi bűnügyi és rendőrségi ellenőrzéseiket a Duna-Majna-Rajna-csatornára, a Dunára és annak partjaira, valamint néhány fontosabb kikötőre összpontosították 2022. szeptember 13. és 15. között. Ebben az időszakban minden tagállam egy-egy összekötő tisztet delegált a Mohácsi Ideiglenes Koordinációs Központba a reagálási képességek és az információcsere fokozása érdekében. Emellett a Központ munkáját a Frontex, az Europol és a SELEC elemzői is segítették.

           

Az operatív információcsere zökkenőmentesen megvalósult, minden, a schengeni külső határokat átlépő hajók és jachtok, azok teljes legénysége és utasai, illetve azok okmányai ellenőrzésre kerültek az Europol adatbázisában, melynek eredményeként 3 találatot sikerült realizálni.

A DARIF 2022 közös művelet végrehajtásában 10 tagállamból összesen 1126 tiszt vett részt, akik naponta átlagosan 53 szolgálati hajót és 71 szolgálati autót használva végezték feladataikat. A művelet során összesen 105 személyszállító sétahajót, 328 teherhajót, 108 halászhajót, 34 sétahajót, 100 konténert, valamint 8.862 személyt és 7.636 okmányt ellenőriztek.

A legjelentősebb elfogás során 4 hamisított ukrán személyazonosító igazolványt fedtek fel a bécsi kikötő közelében, továbbá 3 esetben eltűnt és körözött személyek is igazoltatásra kerültek Ausztriában. Egy másik esetben 2 ukrán állampolgárt fedtek fel Németországban, akik hajóval próbáltak 2 ukrán nőt Pozsonyba juttatni. Magyarországon egy fő tunéziai illegális bevándorlót fogtak el.

A fentieken kívül Ausztriában 2 kisebb szabálysértés felfedése történt veszélyes áruk szállítása tekintetében, Magyarországon és Szlovákiában 10-10 közlekedési szabálysértés került realizálása, míg 11 esetben tettek feljelentést a kollégák és szabtak ki bírságot a személyzet tagjaira Németországban, főként a navigációs szabályok megsértése miatt.  Az idei évben a művelet során csempészet felfedésére nem került sor, annak ellenére sem, hogy több szolgálati kutya került bevonásra. A résztvevő országok nagyra értékelték a közös művelet megszervezését és végrehajtását.

             

Forrás: az EUSDR PA11 területén hazánk képviseletét ellátó Belügyminisztérium (https://kormany.hu/hirek/darif-2022-kozos-rendeszeti-muvelet-a-dunai-kozlekedes-biztonsagaert)