2022. augusztus 30. és szeptember 2. között került sor az EUSDR környezeti kockázatok (PA5) prioritási terület Katasztrófakezelési Munkacsoport egyik zászlóshajó projektje, a PROFOUND keretében nemzetközi katasztrófa válaszadási gyakorlatra Dunaújvárosban. A 6 országból közel 400 fő, köztük az EU Polgári Védelmi Mechanizmus szakértőinek, búvár- és vízimentő, önkéntes tűzoltó és humanitárius szervezetek bevonásával lebonyolított gyakorlat záró eseményét szeptember 2-án a PA5 terület finanszírozta.

Az éghajlatváltozás hatására az árvizek gyakorisága és súlyossága növekszik a Duna Régióban, így az árvízvédelmi szervezetek fejlesztése és együttműködésük javítása kulcsfontosságú a térség rezilienciájának növelésében. 

A PROFOUND gyakorlat és az azt támogató, az Európai Unió által finanszírozott projekt célja a magyarországi, szlovákiai és romániai árvízvédelmi civil szervezetek együttműködésének javítása, a Duna Régió szomszédos országainak bevonásával. Az Európai Unió támogatásának köszönhetően a résztvevő szervezetek lehetőséget kaptak közös képzési és bevetési keretrendszer kidolgozására, az Európai Unió polgári védelmi mechanizmusával összhangban. A PROFOUND projekt a Duna Régió Stratégia Környezeti Kockázatok prioritási terület (PA5) egyik zászlóshajó projektje, így a PA5 terület nagy mértékben részt vett a gyakorlat szervezésében, és lebonyolításában. A Külgazdasági és Külügyminisztérium az EUSDR PA5 koordinátoraként biztosította a gyakorlat zárórendezvényét, ahol a résztvevők egy kulturális programon és egy záróvacsorán vehettek részt.

A hazai és külföldi helyszíneken párhuzamosan zajló gyakorlat tervezéséért és koordinálásáért a Budapesti Tűzoltó Szövetség (Magyarország), mint az EU által támogatott PROFOUND projekt vezető artnere felelt, a gyakorlatirányításért felelős Magor Egyesülettel együttműködve. A különböző helyszínek koordinációja a projekt partnerekkel: a Szilasi Önkormányzattal és a Szilasi Önkéntes Tűzoltó Egyesülettel (Szlovákia), a Multisalva Egyesülettel (Románia) és a SONAR - Felső-Tisza-vidéki Búvár és Mentőszervezettel (Magyarország) történt. A szervezők szorosan együttműködtek a dunaújvárosi helyszínt biztosító Pentele Önkéntes Tűzoltó Egyesülettel (Magyarország). 

A gyakorlat alapszituációját egy, a Dunán és Tiszán párhuzamosan zajló áradás adta, melyet a Kárpátokban bekövetkezett súlyos téli havazás, majd az ezt követő heves tavaszi esőzés okozott. A több napos gyakorlat elemei élethűen szimulálták a nagy kiterjedésű árvíz esetén felmerülő veszélyhelyzetek összetettségét. A gyakorlat során bekövetkező események forgatókönyve a korábbi árvízi tapasztalatokon alapult. A gyakorlat célja a helyi segítségnyújtók felkészítése a jövőbeli veszélyek kezelésére és a határokon átnyúló együttműködésre. Az élethű helyzetek kialakítását a bajba került lakosságot megszemélyesítő félszáz imitátor és szerepjátékos segítette.

A számos különböző eseményt, vízi- és műszaki mentés, környezeti veszélyhelyzet elhárítása, érintett lakosság evakuálása, egészségügyi ellátás - felvonultató feladatok úgy kerültek kialakításra, hogy a mentésben résztvevő különböző csapatok szoros együttműködését igényeljék.

A Profound gyakorlat első két napján a helyi mentőszervezetek tették próbára felkészültségüket a szervezők által Szilas (Szlovákia), Szatmárnémeti (Románia) és Vásárosnamény (Magyarország) közelében előkészített helyszíneken. A teljeskörű gyakorlatra pedig szeptember 1-3. között került sor Dunaújvárosban (Magyarország), a nemzetközi mentőcsapatok és az EU Polgári Védelmi Mechanizmus szakértőinek közreműködésével. A három országban párhuzamosan zajló eseményre a projektben résztvevő magyar, román és szlovák vízimentő és önkéntes tűzoltó civil szervezetek mellett a Duna régió 6 országából, közel 400 beavatkozó érkezett. A csapatok között búvár- és vízimentő, önkéntes tűzoltó és humanitárius szervezeteket is találhatunk, akik szoros együttműködésben dolgoznak a katasztrófa-válaszadásban érintett helyi hatóságok képviselőivel.