Az Európai Bizottság múlt hétfőn tette közzé a Duna Régiós Stratégia első két évéről szóló jelentést.
Az Európai Unió és a nemzeti politikák közötti szintként működik a Duna Régió Stratégia, amelynek megvalósításában az egyik fontos feladat a régió fejlesztését szolgáló források koordinálása - mondta Medgyesy Balázs kormánybiztos, a parlament európai ügyek bizottsága ülésén hétfőn Budapesten.
Az ülésnek az adott aktualitást, hogy az Európai Bizottság múlt hétfőn tette közzé a Duna Régiós Stratégia első két évéről szóló jelentést.
Nyolc uniós ország, illetve azok tartományai, továbbá hat nem uniós ország valósítja meg a Duna-stratégiát, amely a magyar EU elnökség alatt, a kormány erős támogatásával jött létre - tette hozzá a kormánybiztos.
Hangsúlyozta, hogy a stratégia a következő, 2014-2020 közötti uniós költségvetési szakaszban is számíthat az EU támogatására, az elfogadott projektek részesülhetnek a strukturális és beruházási alapból, de a kutatás-fejlesztések, és a kkv-k versenyképességét szolgáló támogatási forrásokra is számíthatnak.
Az EU eddig 250 projektet hagyott jóvá, ezek azzal az előnnyel is jártak, hogy a nem uniós országok beépülnek az érintett uniós intézményekbe - vélte a kormánybiztos.
Medgyesy Balázs, elsősorban a hajózással, az árvízvédelemmel és az energiatermeléssel kapcsolatos kérdésekre válaszolva, kiemelte: európai elv, hogy a hajókat kell a Dunához alakítani, és nem fordítva. A magyar kormány nem tervez vízlépcsőt a folyó magyar szakaszán, annak ellenére, hogy mind az ország felett, mind pedig alatta lépcsőzött a folyó.
A probléma az, hogy a vízlépcsők miatt megszűnt a hordalék utánpótlás, ami a magyar szakasz medrének a mélyülésével jár, az pedig az ivóvíz bázisokat is fenyegeti - fejtette ki a kormánybiztos, megjegyezve, hogy a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem megbízást kapott a Duna teljes vonalán a hordalékképződés modellezésére.
Forrás: hirado.hu