Az EU Duna Régió Stratégia (DRS) vízminőség védelmi prioritási területének egyik fő célkitűzése a Duna vízgyűjtő területén a halak vándorlását lehetővé tevő intézkedések támogatása, ami nagy mértékben összefügg a Duna vízgyűjtő gazdálkodási tervben foglaltakkal is. A magyar-szlovák irányítású szakmai terület, magyar részről, a Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) irányításával évek óta nagy hangsúlyt helyez a 14 dunai országban érintett felek (szakpolitika, szakmai intézmények, lakosság) bevonására és minél szélesebb körű tájékoztatására.
2022. május 21-én kerül sor a Halak Vándorlásának Világnapjára, mely a holland World Fish Migration Foundation kezdeményezésére kerül megrendezésre 2014 óta minden második év májusában. A globális rendezvénysorozat célja, hogy felhívja a figyelmet a vízfolyások átjárhatóságának és halak szabad vándorlásának jelentőségére. A vízlépcsők és duzzasztógátak építésének egyik következménye a folyók átjárhatóságának megszakadása, ami érzékenyen érinti a vándorló halfajok populációinak fennmaradását és a folyami vízrendszerek biológiai sokféleségének megőrzését. A KKM – DRS vízminőségi szakterület 2021-ben tájékoztató kiadványt készített a vándorló halak védelme érdekében javasolt intézkedések témakörében, illetve tagja volt a 2021-ben zárult DTP-MEASURES projektnek is, ami hozzájárult a tokhalak és más vonuló halfajok ökológiai folyosóinak létrehozásához a kulcsfontosságú élőhelyek azonosításával és védelmi intézkedések kezdeményezésével a Duna és fő mellékfolyói mentén.
A világnaphoz kapcsolódó hazai esemény a Szigetközben a dunaszigeti Denkpál hallépcsőnél 2022. május 20-án a Széchényi Egyetem főszervezésében és a KKM-DRS vízminőség védelmi prioritási terület közreműködésével kerül megrendezésre. Az esemény a közvéleményre kíván hatást gyakorolni a problémák bemutatásával, cselekvésre ösztönözve a döntéshozókat és a hatóságokat a szabad folyású folyók védelme és helyreállítása érdekében. Kecsege telepítésre is a program részét képezi, ezzel is erősítve a vándorló halfajok állományát a Szigetközben. 2018-ban a világ közel 80 országában szervezett 580 eseményen keresztül mintegy 200 millió emberhez jutottak el a rendezvény üzenetei.
Az esemény programja a jobb oldalon lévő kapcsolódó anyagok alatt található.