A Duna Védelmi Nemzetközi Bizottság (ICPDR - International Comission for the Protecition of the Danube River) a 2015-ben elfogadott Duna Vízgyűjtő-Gazdálkodási Terv, valamint a Duna Árvízi Kockázatkezelési Terv felülvizsgálata kapcsán társadalmi konzultációt indított. A dokumentumok 2021. szeptember 30-ig véleményezhetők.

A Duna Védelmi Nemzetközi Bizottság - a Duna Védelmi Egyezményt aláíró országok delegációi (ICPDR - International Comission for the Protecition of the Danube River) - felülvizsgálja a 2015-ben elfogadott „Duna Vízgyűjtő-Gazdálkodási Tervet” (DRBMP – Danube River Basin Management Plan), valamint a „Duna Árvízi Kockázatkezelési Tervet” (DFRMP - Danube Flood Risk Management Plan) 2021 év végéig. A jelenlegi felülvizsgálat eredményeként, európai uniós direktívák alapján születő tervek a 2021-2027 közötti hat éves időszakra vonatkozóan határozzák meg a vízgazdálkodási feladatokat a teljes Duna-vízgyűjtőre vonatkozóan. A tervek fő célja a Duna-medence felszíni és felszín alatti vizeinek tisztábbá, egészségesebbé és biztonságosabbá tétele, a vízkészletek fenntartható, hosszú távú használatának biztosítása és az árvízkockázatok fenntartható kezelése.

A tervekben megfogalmazottak hosszú távon keresztül hatással lesznek a Duna-medence lakosságának életére, ezért kötelező társadalmi konzultáció indul, melynek keretében lehetőséget adnak a Duna-medence érdekelt szereplőinek, illetve a civil társadalomnak arra, hogy a kezdetektől, elmondhassák véleményüket a tervekkel kapcsolatban és „hallassák a hangjukat” (Have your say 2021).

A társadalmi konzultációra bocsátott angol nyelvű tervek az alábbi linken keresztül tölthetők le. A dokumentumokkal kapcsolatban tett javaslatokat, észrevételeket 2021. szeptember 30-ig van lehetőség írásos formában eljuttatni az ICPDR Titkárságának alább megadott postacímére, illetve a wWeFp2gFd2ZkLWZkQGljcGRyLm9yZw== e-mail címre. A beérkezett javaslatok a tervek 2021 decemberéig tartó felülvizsgálata és véglegesítése során lesznek figyelembe véve.

Az ICPDR a társadalmi konzultáció keretében egy online kérdőívet is kialakított, melyen keresztül a Duna-medence országainak lakosai szintén elmondhatják véleményüket. A magyar nyelvű kérdőív, – amelyet azonnal kitölthet – az alábbi linken érhető el.

Céljaikkal összhangban a Duna Régió Stratégia magyar társkoordinálású PA4 – Vízminőség, valamint PA5 - Környezeti kockázatok kezelése prioritás területei is részt vettek az ICPDR szakértői csoportok munkájában, melyek a dokumentumokat megfogalmazták. Ezért számukra is kiemelten fontos a fent említett tervek elkészítése, illetve a társadalmasítás népszerűsítése, annak okán, hogy minél szélesebb körben kerüljenek megjelenítésre a dokumentumokban a legkülönbözőbb társadalmi igények.