2021. június 17-én került megrendezésre Aknaszlatinán a "Természeti források revitalizációjának környezeti vizsgálata Aknaszlatinán a Felső-Tisza-medence további szennyezésének megakadályozása érdekében egy átfogó monitoring rendszer kialakításával - (REVITAL I)" elnevezésű projekt sajtókonferenciája. A rendezvény megszervezése annak a speciális UX-1 robot-eszköznek az ünnepélyes lebocsátása köré épült, amellyel a kárpátaljai felhagyott sóbánya földalatti járatainak felmérése valósul meg.

A sajtókonferencián részt vettek Kárpátalja megye (Ukrajna) és Szabolcs-Szatmár-Bereg megye (Magyarország) vezető tisztségviselői, magyarországi és romániai diplomáciai testületek képviselői, a GeoGold Kárpátia Környezetvédelmi és Mérnöki Szakértő Korlátolt Felelősségű Társaság munkatársai (Magyarország), az UNEXUP projekt koordinátorai, (Magyarország, Portugália, Szerbia) a robot megalkotói és az ukrán országos és regionális sajtó munkatársai.

A rendezvényen megjelent vendégeket elsőként Oleksij Petrov a Kárpátaljai Megyei Tanács elnöke, a Tisza ETT társelnöke köszöntötte. Beszédében külön kiemelte mennyire fontos, hogy a projektben mielőbb feltárják a veszélyes beomlások okait és megoldást találhassanak a partnerek a terület revitalizálására. Külön köszönetet mondott Joó István helyettes államtitkár úrnak, továbbá Magyarország Külgazdasági és Külügyminisztériuma Vízdiplomáciáért és a Duna Régió Stratégiáért Felelős Főosztályának mindazért a támogatásért, melyet a REVITAL I. projekt elindítása és sikeres megvalósítása érdekében végeznek 2015 óta mind a mai napig.

Seszták Oszkár, a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Közgyűlés elnöke, a Tisza ETT elnöke méltatta a partnerek erőfeszítéseit, akik az elmúlt év nehézségei ellenére is mindent megtettek annak érdekében, hogy a projekt megvalósítása jó ütemben haladjon. A projekt talán legfontosabb eseménye az UX-1 robot bevetése, ami leereszkedve a bányajáratokba összegyűjti és értékeli a szakemberek számára mindeddig nem hozzáférhető információkat a mélyben zajló veszélyes geológiai folyamatokról. Ez egy olyan innovatív megoldás, ami által számos új információ nyerhető, ami elvezethet a térségben jelen lévő súlyos környezetvédelmi problémák sikeres megoldáshoz.

Szilágyi Mátyás Magyarország Beregszászi Konzulátusának vezetője beszédében kitért az EU polgári védelmi mechanizmusa tanácsadó missziójának az Aknaszlatina sóbánya állami vállalat kockázatértékeléséről szóló jelentésére, melyet a misszió a 2016 őszén végzett munka eredményeként tett, és ami alapját jelentette a REVITAL I projekt elindításának. A tanácsadó misszió munkája Magyarország Külgazdasági és Külügyminisztériuma, Ukrajna Külügyminisztériuma, Bocskor Andrea az Európai Parlament képviselője, az EU Ukrajnai Képviselete, a Kárpátaljai Megyei Tanács és a Kárpátaljai Megyei Állami Közigazgatási Hivatal kezdeményezésére és aktív támogatásával valósult meg. Az Európai Unió Duna Régió Stratégia magyar koordinációja kiemelt figyelemmel kíséri a projekt sikeres megvalósítását, és minden segítséget megad a partnereknek az eredményes munkavégzéshez.

A házigazda nevében Timkiv Jurij Aknaszlatina Önkormányzatának alpolgármestere köszöntötte a vendégeket és a sajtó munkatársait. Köszönetet mondott Kárpátalja megye és Szabolcs-Szatmár-Bereg megye vezetőinek, a projekt partnereinek, különösen Magyarország Külgazdasági és Külügyminisztériuma számára, hogy jelentős munkát végeznek annak érdekében, hogy feltárják a települést és a bányát egyaránt érintő katasztrófahelyzet okát és mielőbb megoldást tudjanak találni annak megfékezésére, és ha lehet visszafordítására. Biztosította a jelenlévőket arról, hogy az Önkormányzat, ahogyan eddig is tette a jövőben is megad majd minden támogatást a kutatóknak és partnereknek a sikeres munkavégzéshez.

Kiemelt sajtóérdeklődés övezte a kutatók előadásait. Elsőként Balázs Ilma, a Geogold Kárpátia Környezetvédelmi és Mérnöki Kft. (a Miskolci Egyetem alvállalkozója) munkatársa tartott előadást a 2020 júniusa óta folytatott terepi munkákról (geofizikai felmérések, sekély feltáró fúrások, nyomjelzéses vizsgálatok, felszíni- és felszín alatti vizekből vett vízminták mintavétele és elemzése, előkészítő munkák a robot leengedéséhez), megosztva a hallgatósággal azokat az elérhetőségeket, amelyeken az eddigi eredményeket egy térinformatikai rendszerben tudják megtekinteni az érdeklődők. Dr. Zajzon Norbert, az UNEXUP projekt koordinátora mutatta be a földalatti járatokban leengedni tervezett UX-1 robotot. Egy rövidfilm levetítésével szemléltette, hogyan dolgozik a robot a vízzel elárasztott járatokban és milyen eredményeket várnak. Az UNEXUP újszerű robotrendszere innovatív módszer az elárasztott sóbánya aknák 3D feltérképezéséhez és geológiai, hidrogeológiai információk gyűjtéséhez.

Az ünnepélyes sajtótájékoztatót, és egy rövid biztonságvédelmi tájékoztatót követően minden résztvevő kivonult az aknaszlatinai sóbánya területére, ahol alkalmuk nyílt megtekinteni a magát az UX-1 robotot és azt a folyamatot, ahogyan a nemzetközi kutatócsoport leengedi az eszközt a bányajáratba. A robot útját monitoron tudták nyomon követni a sajtó munkatársai, akiknek száma meghaladta az 50 főt. A rendezvényen képviseltették magukat Ukrajna országos és megyei tévétársaságai, a jelentősebb napi és hetilapok munkatársai, továbbá az online média munkatársai egyaránt. A rendezvényről több tucat tudósítás jelent meg már a rendezvény napján.


Fotók: Tisza ETT