A Duna Régió Stratégia környezeti kockázatok (PA5) terület zászlóshajójának számító DAREFFORT projekt (Együttműködés a Duna-medence árvízi előrejelző rendszerének továbbfejlesztéséért) kétnapos online zárókonferenciájának megnyitójára 2021. április 29-én került sor, melyen több mint 75 érdeklődő vett részt. A Külgazdasági és Külügyminisztérium képviseletében Heincz Balázs, a Vízdiplomáciáért és a Duna Régió Stratégiáért Felelős Főosztály vezetője köszöntötte a résztvevőket.

A DAREFFORT projekt (Együttműködés a Duna-medence árvízi előrejelző rendszerének továbbfejlesztéséért) kétnapos online zárókonferenciájának megnyitójára 2021. április 29-én került sor, melyen több mint 75 érdeklődő vett részt. A Külgazdasági és Külügyminisztérium képviseletében Heincz Balázs, a Vízdiplomáciáért és a Duna Régió Stratégiáért Felelős Főosztály vezetője köszöntötte a résztvevőket a nyitóbeszédek sorozatában, továbbítva Joó István, az export növeléséért felelős helyettes államtitkár úr üdvözletét.

A 2013-2014-es rendkívüli árvizek után a Duna vízgyűjtő országainak nemzetközi intézkedései még inkább szükségessé váltak az árvízkockázatok csökkentése érdekében. Az Európai Unió Duna Régió Stratégia (EUSDR) Környezeti kockázatok kezelése (PA5) prioritás terület magyar szakemberei által megfogalmazott és 2015-ben valamennyi Duna-menti ország által hivatalosan elfogadott, 7 elemből álló közös intézkedési program egyike a hidrometeorológiai adatcsere és az árvíz-előrejelzés harmonizálása volt. Többéves előkészítés után 2018-ban 12 ország fogott össze, hogy valami előremutató megoldás kidolgozásába fogjanak, ez volt a DAREFFORT projekt.

A Külgazdasági és Külügyminisztérium által társkoordinált PA5 terület a kezdetektől fogva segítette a projekt előkészítését, támogatta a partnerek bevonását, felvette a kapcsolatot többek között az érintett minisztériumi tisztviselőkkel, a nemzeti hidrometeorológiai intézetekkel, a Meteorológiai Világszervezettel és az Európai Unió Közös Kutatóközpontjával. Ezen felül összehívta a projekt előkészítő üléseit, segítette a projekt megírását és benyújtását, majd társult stratégiai partnerként részt vett a projekt végrehajtásában is.

Heincz Balázs főosztályvezető köszöntőjében kitért arra, hogy a DAREFFORT projekt az EUSDR PA5 egyik zászlóshajó-projektje, a sokéves közös munka eredményeként pedig egyben sikertörténete is. A projektpartnerség többek között áttekintette az árvízi- és jég-előrejelzési módszereket, e-learning tananyagot dolgozott ki a szakértők széles köre számára és két alkalommal biztosította Dunai Előrejelzési Fórum megszervezését is. A projekt partnerek ajánlásokat tettek a nemzeti előrejelzési rendszerek javítására, elkészítették egy közös árvízi előrejelzési rendszer költség-haszon elemzését, és ami a legfontosabb, megteremtették a harmonizált hidrometeorológiai adatcsere lehetőségét 12 országban.

A projekt végeztével a Külgazdasági és Külügyminisztérium és az EUSDR PA5-kooridnáció készen áll a projekt eredményeinek további hasznosítására. A már bevont 12 Duna-menti országon kívül, hivatalos felkérés esetén kész finanszírozni adatcsere-csomópontok létrehozását Bosznia-Hercegovinában és Montenegróban a Nemzeti Duna-védelmi Bizottság (ICPDR) és a Száva Bizottság közreműködésével, hogy lehetővé váljon a teljes vízgyűjtő területen a Dunai Hidrológiai Információs Rendszer működtetése az ICPDR által.

A hivatalosan 2021. május végén záruló projekt keretein belül a második Duna Előrejelzési Fórumra a zárókonferencia második napján, 2021. április 30-án kerül sor.

A DAREFFORT projekt eredményei a projekt partnerek és a társult stratégiai partnerek a megvalósítási időszaka alatt (2018. június – 2021. május) tanúsított kitartó munkájának és hatékony együttműködésének köszönhető. A Duna Transznacionális Program pénzügyi hozzájárulása szintén elengedhetetlen volt, mely nélkül nem valósulhatott volna meg a projekt.

A projekt részleteiről bővebb információt a DAREFFORT projekt honlapon szerezhet.

A projekt eredményekről készült összefoglalót itt érhetik el.