Workshop a szennyvíziszap kezelésről a Duna régióban zöldebb EU érdekében

Publikálva: 2021. június 11.

Felismerve a szennyvízkezelés fejlődését a Duna-régióban, és ennek következtében a szennyvíziszap-kezelés és -hasznosítás iránti növekvő igényt, az EU Duna Régió Stratégia Vízminőség Prioritás Terület (EUSDR PA4), Magyarország Külgazdasági és Külügyminisztériumának támogatásával a Duna-régió szennyvíziszap kezelése és -hasznosítása kapcsán egy helyzetértékelő tanulmány készített. A Duna-régió országainak szakértői által jóváhagyott dokumentum következtetései alapján 2021. június 10-én került sor a PA4 prioritás terület szervezésében egy nemzetközi munkaműhelyre az EU Zöld Hét programsorozat részeként.

Felismerve a szennyvízkezelés fejlődését a Duna-régióban, és ennek következtében a szennyvíziszap-kezelés és -hasznosítás iránti növekvő igényt, az EU Duna Régió Stratégia Vízminőség Prioritás Terület (EUSDR PA4), a magyar Külgazdasági és Külügyminisztérium támogatásával 2020-ban megkezdte a Duna-régió szennyvíziszap-kezelése és -hasznosításaa kapcsán egy helyzetértékelő tanulmány kidolgozását. A tanulmányt a TRENECON Kft. készítette, amelyet 2021 márciusáig az EUSDR PA4 14 ország szakértőiből álló Irányító Testülete részéről is megvitatásra, valamint elfogadásra került. A dokumentum áttekintést nyújt a Duna országok szennyvíziszap kezeléséről rendelkezésre álló információkról, a legjobb gyakorlatokról és nehézségekről, valamint ajánlásokat tesz a jövőbeni lépésekre.

A tanulmány következtetéseinek fényében az EUSDR PA4 a Duna Stratégia Pont technikai segítsége mellett valamint szakmai együttműködésben a Nemzetközi Duna Védelmi Bizottsággal (ICPDR), a Duna Víz Programmal (DWP) és a Nemzetközi Száva Vízgyűjtő Bizottsággal (ISRBC) 2021 június 10-én műhelymunkát szervezett az érdekelt felek számára a szennyvíziszap kezelés kérdéseiről a Duna-régióban egy zöldebb Európai Unió érdekében. A műhely elnyerte az EU Green Week Partner Event címkét.

A rendezvényen végül 17 országból 80 szakértő vett részt.

Az esemény rendkívül informatív volt, lehetőséget biztosított arra, hogy a résztvevők meghallgassák az Európai Bizottság Környezetvédelmi Főigazgatóság szakértőinek előadásában a szennyvíziszap-irányelv értékelési folyamatával és a települési szennyvízkezelésről szóló irányelv felülvizsgálatával kapcsolatos legfrissebb fejleményeket. A Duna-medence szennyvízkezelésének jellemzőit az ICPDR szakértője, míg a Duna-régió szennyvíziszap-kezelésének helyzetét a TRENECON szakértője ismertette.

Ezt követően a résztvevők előadások és kerekasztal formájában meghallgathatták öt ország képviselőjének (Németország, Románia, Szlovákia, Szlovénia, Svédország) tapasztalatait szennyvíziszap kezelési politikájukkal kapcsolatban. Ezenkívül öt ország (Ausztria, Írország, Magyarország, Norvégia és Spanyolország) legújabb technológiai és innovációs tapasztalatait mutatták be a technológiai szekcióban.

A műhely meglehetősen időszerű volt a szennyvíziszappal kapcsolatos jelenleg folyamatban levő európai nyilvános konzultáció miatt. Bizonyította, hogy a jelentős mennyiségben akeletkező szennyvíziszap kezelésének kérdése különösen fontos, mivel magas energiatartalmú, és számos olyan anyagot -nevezetesen foszfort- tartalmaz, amelyek fontos alapanyagok a vegyipar és a mezőgazdaság számára. Ez valóban releváns, figyelembe véve az „Európai Zöld Megállapodást”. Az előadók megmutatták, hogy a szennyvíziszap-kezeléssel kapcsolatos helyzet a Duna-régióban igen változatos: egyes országokban fejlett szennyvízkezelési és iszapkezelési gyakorlatok vannak jelen, míg más országokban pedig továbbra is a szennyvíztisztító létesítmények létesítése jelenti a fő kihívást.

Az előadások elérhetőek itt: https://waterquality.danube-region.eu/workshop-on-sludge-management-in-the-danube-region-for-a-greener-eu-on-10-june-2021/

Menü

Duna Régió Stratégia

Navigáció