A Duna Régió Stratégia Vizek minősége kezelése prioritás területének Irányító Bizottsági (Steering Group) ülése

Publikálva: 2014. április 4.

Az EU Duna Régió Stratégia magyar koordinációjú Vizek minősége prioritás területe 2014. március 28-án tartotta 7. Irányító Bizottsági ülését Budapesten. A rendezvény helyszínét Magyarország Külügyminisztériuma biztosította.

A megbeszélésen tíz dunai ország irányító bizottsági tagja, az Európai Bizottság Regionális Fejlesztési Főigazgatóságának szakembere, a Nemzetközi Duna Védelmi Bizottság (ICPDR), a Száva Bizottság, a Budapest Kontakt Pont és a GWP-CEE (Gobal Water Partnership - Central and Eastern Europe/Víz Világhálózat - Közép és Kelet Európai tagozat)  képviselője, valamint számos magyarországi nagykövetség beosztottja vett részt. Az üléshez ugyancsak csatlakozott Medgyesy Balázs, Magyarország Duna Stratégia kormánybiztosa, és Ivan Zavadsky, a Nemzetközi Duna-védelmi Bizottság főtitkára. Több tudományos-kutatási intézmény munkatársa is meghívott előadóként rész vett a megbeszélésen.

A bizottsági ülés központi témája a 2014-2020-as uniós finanszírozási időszakra történő felkészülés volt, célul tűzve ki azon, vízminőségi prioritási területhez kapcsolódó, kiemelten kezelni kívánt és beavatkozást igénylő területek meghatározását, amelyet a 2014 - 2020 közötti uniós költségvetési időszakra nézve az operatív programozásnak figyelembe kell vennie. A prioritás területnek az operatív programozással kapcsolatos kezdeményezése egyedülálló és példaértékű a prioritási területek körében. A folyamat végén rendelkezésre álló, egyeztetett dokumentum összegzi majd a vízminőséggel kapcsolatos prioritásokat, illetve szükséges beavatkozási területeket. A pénzügyi programozási folyamat során a dokumentum visszajelzést adhat a Duna országoknak és az Európai Bizottságnak a célok megvalósításának állapotáról és előrehaladásáról.
 
A megbeszélés másik fontos napirendi pontja a prioritási terület munkatervéhez kapcsolódó feladatok számba vétele és előrehaladások összegzése volt. Magyarország kezdeményezésével és a Duna vízgyűjtő országainak bevonásával négy szakmai tanulmány tervezet készült és került bemutatásra: a puffer területek jogi szabályozási háttere, szilárd hulladékkezelés, alternatív szennyvízkezelés és gyűjtés, illetve a foszfát alapú mosószerek csökkentése, amit a Justice and Environment Secretariat jogi szakértője vázolt fel. Ugyancsak bemutatásra került egy, a Tisza vízgyűjtő területére javasolt, vízminőségi korai riasztórendszerrel kapcsolatos megvalósíthatósági tanulmány-tervezet is, amit a Veszprémi Regionális Innovációs Centrum szakembere ismertetett.


 
Az Európai Bizottság Közös Kutatóközpontja (JRC) integrált vizes programjához és a rendelkezésre álló pénzügyi támogatásokhoz kapcsolódóan a megbeszélésen ismertetve lettek azok a nemzetközi tudományos-kutatási projekt ötletek és javaslatok, amelyeket magyarországi vezető intézmények (Magyar Tudományos Akadémia, Országos Környezetegészségügyi Intézet, Debreceni Egyetem) kezdeményeztek a Duna vízgyűjtő gazdálkodási tervezéssel és vízminőség védelemmel összefüggésben. Az Irányító Bizottság tagjai az ülés keretében jóváhagyták azokat a projektjavaslatokat is, amelyek beadásra kerülnek az Intézményi együttműködés megerősítése prioritás terület technikai segítségnyújtás támogatási programjába.

Végül, de nem utolsó sorban Medgyesy Balázs, az EU Duna Régió Stratégia magyarországi kormánybiztosa és Ivan Zavadsky, a Nemzetközi Duna Védelmi Bizottság (ICPDR) főtitkára röviden ismertették a Vizek minősége prioritás terület és ICPDR közötti együttműködés fontos sarokpontjait és a további közös feladatokhoz kapcsolódó lépéseket.

Menü

Duna Régió Stratégia

Navigáció