Ukrajna lesz az első európai unión kívüli tagország, amely 2022-ben az EU Duna Régió Stratégia (EUSDR) elnökségi feladatait ellátja.
A Duna Régió Stratégia (DRS) elnökségi feladatait a tagországok rotációs alapon, egy évig látják el. A DRS megvalósításában részt vevő államok 2021. február 17-i, egyhangú döntése értelmében 2021 novemberétől 2022 novemberéig Ukrajna tölti be a DRS elnöki posztját.
Az EU többi makrorégiójához hasonlóan a Duna régió is szembesül határokon átnyúló kihívásokkal, mint pl. a szennyezés, az éghajlatváltozás, a munkanélküliség vagy az összeköttetések hiánya, amelyek a Duna Régió esetében több mint 115 millió ember életét érintik.
„A Duna-stratégiának nagy előnye, hogy tagjai nem csak az EU-ból de EU-n kívüli országok közül is kikerülnek. Mi, szlovákok, tisztában vagyunk azzal, hogy mekkora jelentősége van az uniós szintű tevékenységekben való részvételnek már az Unióhoz való hivatalos csatlakozás előtt. Ezért határozottan támogatjuk a harmadik országoknak a stratégia azonos szintű végrehajtásában való részvételét célzó erőfeszítéseit. Az EU-n kívüli országokkal folytatott együttműködésnek munkánk részét kell képeznie. Ezt szem előtt tartva a szlovák DRS elnökség az elérendő céljaiban kiemelt hangsúlyt fektetett az EU-n kívüli országoknak a DRS tevékenységeibe történő bevonására, mivel ez meglátásunk szerint a magas életszínvonalú, stabil Európa egyik előfeltétele. Ennek fényében ezúton is szeretném biztosítani ukrán partnereinket, hogy számíthatnak a segítségünkre a 2022-es elnökségük során.”- jelentette ki Veronica Remišová szlovák miniszterelnök-helyettes, beruházási, regionális fejlesztési és informatikai miniszter.
Ukrajna lesz a Duna makroregionális stratégiájának első nem uniós elnöke. A DRS elnökeként Ukrajna elkötelezi magát az elnökséget korábban betöltő országok kezdeményezései mellett, és minden szükséges intézkedést megtesz annak érdekében, hogy kézzelfogható eredményeket érjen el, különösen a 2020-ban módosított Cselekvési Terv végrehajtása terén.
„A Duna Régió Stratégia elnökség egyszerre nagy felelősség Ukrajna számára és lehetőség arra, hogy tanuljunk a régió többi országának tapasztalataiból. Az EU-val közös platformokon folytatott valamennyi együttműködés, de különösen Közép-Európa egyik legnagyobb régióján belüli együttműködés hozzájárul Ukrajna európai integrációjának felgyorsításához”- nyilatkozta Oleksiy Chernyshov, Ukrajna közösség- és területfejlesztési minisztere.
Az éppen hivatalban lévő elnökség feladata a nemzeti koordinátorok által képviselt nemzeti érdekek és a prioritási területek koordinátorai által képviselt tematikus prioritások közötti együttműködés proaktív koordinációja. A DRS az Európai Bizottság Regionális és Várospolitikai Főigazgatóságával szorosan együttműködve igyekszik elősegíteni a részt vevő államok közötti felelősségvállalást és elkötelezettséget, támogatja a közös döntéshozatalt és a szoros együttműködést.
Az, hogy Ukrajna megpályázta az elnökséget, logikusan következett abból, hogy három fontos intézkedést alkalmazni kezdett országosan azért, hogy megerősítse részvételét a Duna Stratégiában. A DRS belső irányítási rendszerének megerősítése és annak a hatékony végrehajtásához szükséges intézményi platform megteremtése mellett lényeges, hogy Ukrajna a vasúti- közúti- és légiközlekedés (PA1/b), valamint az emberi erőforrásba történő befektetés (PA9) prioritás területeken 2020-tól újonnan vállalta társkoordinátori feladatok ellátását.