Ivan Zavadsky közel egy évtizeden át vezette a Nemzetközi Duna Védelmi Bizottság (továbbiakban: ICPDR) Titkárságát. A soron következő, negyedik főtitkárként Birgit Vogel 2022. augusztus 1-től vette át a nemzetközi vízügyi szervezet vezetését. Az új főtitkár első hivatalos látogatása Magyarországra vezetett.
Az augusztus elején hivatalába lépett főtitkár 2022. szeptember 6-án bemutatkozó látogatást tett a Belügyminisztériumban, valamint az Országos Vízügyi Főigazgatóságon. A Külgazdasági és Külügyminisztériumba pedig Bihari Katalin a külgazdaság fejlesztéséért felelős helyettes államtitkár fogadta a delegációt, tekintettel arra, hogy a helyettes államtitkárság hatáskörébe tartozik a hazánk vízdiplomáciával, valamint az Európai Unió Duna Régió Stratégiával (a továbbiakban: EUSDR) kapcsolatos kormányzati feladatainak ellátása is. A megbeszélésen a magyar fél részéről részt vett dr. Oroszi Viktor, az EUSDR nemzeti koordinátora, valamint Horváth Balázs és dr. Balatonyi László a vízminőség (PA4) és a környezeti kockázatok kezelése (PA5) prioritási területek magyarországi koordinátorai .
A megbeszélésen a felek áttekintették az eddigi közös együttműködés területeit, az ICPDR 2019. évi soros magyar elnökségének főbb prioritásait és eredményeit, illetve az ahhoz kapcsolódó aktuális feladatokat (például az aszályt mint jelentős vízgazdálkodási kérdést, a Tisza országok együttműködésének további erősítését, vizeink műanyag szennyezését, vagy a dunai baleseti előrejelzési rendszer alkalmazásának kérdéseit).
Az ICPDR, valamint az EUSDR magyar vezetésű PA4 és PA5 prioritási területeinek együttműködésének alapját a szinergiák kiaknázása érdekében egy 2014-ben aláírt közös dokumentum fektette le. Azóta az ICPDR és EUSDR PA4-5 szakértők kölcsönösen részt vesznek a másik fél szakértői ülésein. Számos nemzetközi projekt valósult/valósul meg ICPDR és EUSDR PA4-5 együttműködéssel.
Az EUSDR magyar koordináció támogatta a Duna hordalékháztartásának vizsgálatát és a tiszai együttműködést segítő Danube Sediment és JOINTISZA projektek előkészítését és megvalósítását az ICPDR bevonásával. A vándorló halak védelmével kapcsolatban a MEASURES projekt, illetve a PA4 terület 2021. évi tájékoztató kiadványa és a hajók keltette zaj és rezgés hatásait vizsgáló idei tanulmánya említhető. Az ICPDR és a PA4 2021-ben közös konferenciát szervezett a szennyvíziszap kezelés Duna régiós helyzetéről, jelenleg pedig a veszélyes szennyezőanyagok terjedését vizsgáló Danube Hazard m3c és vizeink műanyag szennyezését vizsgáló Tid(y)Up projektek megvalósítása van folyamatban. A hordalékgazdálkodás, a dunai vízmérleg számítás és a műanyagszennyezés kapcsán pedig az eddigi vizsgálatok kibővítését kívánjuk segíteni.
A PA5 terület által előkészített DAREFFORT projekt segítette az ICPDR Duna Hidrológiai Információs Rendszer (Danube HIS) kiépítését, a kétévente megrendezésre kerülő Dunai Előrejelző Fórum szervezése kapcsán pedig idén közös megállapodás született az EU Közös Kutatóintézetének bevonásával az elkövetkező 6 évre vonatkozóan (2023-ban PA5 finanszírozással). Emellett előkészítés alatt áll az ICPDR Baleseti Szennyezések Munkacsoporttal (APC EG) közös, zagytározók kockázatbecslését célzó nemzetközi projekt. Az árvizek kártételeivel szembeni katasztrófavédelmi beavatkozások kapcsán a DAREnet projekt, valamint az EUSDR PA5 Katasztrófakezelési Munkacsoport 2019. és 2022. évi gyakorlatai említhetőek jó példaként.
A találkozó végén a felek kölcsönösen biztosították egymást, hogy a meglévő szoros együttműködést a következő években is folytatni fogják.
Háttérinformáció:
Az ICPDR 1998-ban alakult meg bécsi székhellyel és fő célja a Duna védelmére és fenntartható használatára irányuló, 1994-ben Szófiában elfogadott egyezmény céljainak megvalósítása. Az ICPDR szerződő felek, a Duna-vízgyűjtő 14 országa valamint az Európai Bizottság 2000-ben az ICPDR-t jelölték ki az EU Víz Keretirányelv, határon átnyúló aspektusai, valamint 2007-ben az Árvízi Irányelv megvalósításának fő platformjaként. Az ICPDR keretében 7 állandó szakértői munkacsoport működik, valamint Magyarország és Románia elnökletével az ICPDR Tisza Csoport.