Magyarország elkötelezett a Duna-stratégia megvalósítása mellett

Publikálva: 2011. november 10.

Magyarország továbbra is központi szerepet kíván betölteni a Duna-régiós stratégia megvalósításában és a hozzá kapcsolódó politikák formálásában – hangsúlyozta Győri Enikő, a Külügyminisztérium EU-ügyekért felelős államtitkára a stratégiában részt vevő országok külügyminisztereinek kétnapos informális bukaresti találkozóján 2011. november 7-én.

Az államtitkár az osztrák-román közös szervezésű tanácskozás miniszteri szintű ülésszakának első előadását tartotta mint a stratégia megvalósítását elindító Magyarország képviselője. Az eseményre Győri Enikőt elkísérte Barsiné Pataky Etelka, a stratégia magyarországi kormánybiztosa. A találkozó célja, hogy megerősítsék a makroregionális szintű együttműködést az érintett országok között a Duna-stratégia megvalósítása érdekében.

Együttműködés: kiút a válságból

Győri Enikő beszédében hangsúlyozta, hogy a gazdasági válság a stratégia gyors és hatékony megvalósítását teszi szükségessé, hiszen a Duna-stratégia a gazdasági talpra állást és a munkahelyteremtést segíti. „A Duna-régiónak megvan a lehetősége arra, hogy Európa egyik prosperáló térségévé váljon, a 14 érintett ország és az európai intézmények együttműködésén alapuló stratégia segíti ennek a potenciálnak a kiaknázását” – jelentette ki az államtitkár.

„A stratégia elfogadása csak a kezdet volt” – tette hozzá, Magyarország továbbra is fontos szerepet kíván játszani a megvalósításban. „Ez földrajzi helyzetünkből is adódik, ezért természetes kötelezettségünk, hogy a Dunával kapcsolatos minden projektben benne legyünk, és Magyarország érdekeit megfelelő módon tudjuk képviselni” – hangsúlyozta Győri Enikő. Hozzáfűzte: Magyarország nemcsak földrajzi helyzete miatt aktív, hanem azért is, mert hisz a közép-európai együttműködésben.

Az államtitkár utalt arra, hogy Magyarország három területen – az energia, a vízminőség és a vízhez kapcsolódó kockázatok kezelése terén – végez koordináló tevékenységet a Duna-stratégia megvalósításában.

Megvalósítás és finanszírozás

Lényeges a finanszírozás – tért rá a források kérdésére az államtitkár, tolmácsolva azt a magyar álláspontot, amely szerint mozgósítani kell az eleve meglévő tartalékokat, meg kell vizsgálni, hogy vannak-e megfelelő uniós források. Emlékeztetett arra, hogy becslések szerint összesen 10 és 30 milliárd euró közötti strukturális és kohéziós forrás maradhat kihasználatlanul a stratégiában érintett tagállamokban a jelenlegi többéves pénzügyi keretből, amit a stratégia megvalósítására lehetne átcsatornázni. Emellett az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alap (EMVA), aVersenyképességi és innovációs keretprogram (CIP) és a környezetvédelmi és természetvédelmi célú projektekhez támogatást nyújtó LIFE+ program is rejt felhasználható forrásokat.

Győri Enikő arról is beszélt, hogy meg kell vizsgálni, miként lehet bekapcsolni az Európai Beruházási Bankot (EIB) a finanszírozásba. Szerinte nem szabad lemondani a külső pénzügyi forrásokról, hiszen most úgy tűnik, hogy a nagy pénzügyi intézmények részéről is meg van a társfinanszírozási készség, ha jó projektek születnek – emelte ki.

Az államtitkár bejelentette azt is, hogy Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter és az EIB által aláírt egyetértési nyilatkozat értelmében budapesti székhelyű irodát állítanak majd fel, amely még az év vége előtt megkezdi működését. Az irodának a stratégia végrehajtásában, a rendelkezésre álló források koordinációjában lesz fontos szerepe.

A Duna mint „zöld folyosó”

Győri államtitkár figyelmeztetett: csak olyan projekteket szabad támogatni, amelyek nem ártanak a folyónak, így a Duna egyfajta „zöld folyosó” maradhat. A másik szempont szerinte a legitimitás, vagyis az, hogy ne indítsanak olyan projekteket, amelyek esetleg nem tetszenek a Duna menti népeknek. A civil társadalom támogatására feltétlenül szükség van, hiszen csak ezáltal lesznek életképesek a projektek, csak így alakulhat ki igazi közép-európai együttműködés – mutatott rá.

Győri Enikő az eseményt követően elmondta: a bukaresti találkozón többen is megköszönték Magyarországnak, hogy döntő szerepet játszott a stratégia létrejöttében.

(eu.kormany.hu; MTI)

Menü

Duna Régió Stratégia

Navigáció