2025. április 2-án tartott szakmai látogatást a Duna Régió Stratégia 5. Prioritási terület (környezeti kockázatok kezelése) magyar koordinációja a horvátországi Vucevicában található VACETRAS polgári védelmi és tűzoltó oktatási és fejlesztési központ (Firefighting Centre for Education and Technological Development) intézményében. A látogatás során szakértőink Ante Ivanovic, a tréningközpont vezetőjének tolmácsolásában megismerhették az intézmény történetét, funkcióját és jövőbeli terveit.
2025. április 2-án tartott szakmai látogatást a Duna Régió Stratégia 5. Prioritási terület (környezeti kockázatok kezelése) magyar koordinációja a horvátországi Vucevicában található VACETRAS polgári védelmi és tűzoltó oktatási és fejlesztési központ (Firefighting Centre for Education and Technological Development) intézményében. A látogatás során szakértőink Ante Ivanovic, a tréningközpont vezetőjének tolmácsolásában megismerhették az intézmény történetét, funkcióját és jövőbeli terveit. Az adminisztrációs és logisztikai bázis érdekessége, hogy a 19,5 millió euró költségvetésből megvalósított olasz-horvát határon átnyúló „FIRESPILL” nevezetű Interreg projekt keretében épült meg 2023 júniusában, mely a legnagyobb ilyen beruházás volt a régióban. A horvát A1-es autópálya, valamint Split melletti elhelyezkedése gyors lehetőséget ad nem csupán Dalmáciában, hanem a közeli régiókban keletkező tüzek eloltására, vagy akár szomszédos országok tüzeire is gyorsan reagálni. A megbeszélést az intézmény körbejárása követte, mely során a PA5 magyar koordináció megtekinthette a természeti és egyéb katasztrófák során szükséges beavatkozások gyakorlását és a civilek számára történő demonstrálását is segítő képzőközpont különböző szimulációs szobáit, speciális gyakorlati helyeit, valamint 13 tűzoltó gépjárműfecskendő és személyzetének elhelyezését biztosító létesítményeit.
Ezt követően az EUSDR környezeti kockázatok terület magyar koordinációja Mostarba utazott, ahol 2025. április 3-án megrendezésre került az EUSDR 2025. évi bosznia-hercegovinai elnökségével, a horvát nemzeti koordinációval, valamint PA10 (intézményi együttműködés megerősítése) prioritási területtel társszervezésben a „Stronger Together – Enhancing Regional Cooperation in the Danube Basin” című rendezvény. Az esemény célja az EU tagállamok és a csatlakozás előtt álló országok közötti együttműködés elmélyítése, újabb projektek beazonosítása volt a régióban a vízgazdálkodás, az árvízi kockázatok kezelése és a katasztrófakezelési mechanizmusok fejlesztése terén.
Az esemény délelőtti felszólalói között voltak a boszniai-hercegovinai szakminisztériumok, az Európai Bizottság, a Nemzetközi Duna Védelmi Bizottság, a Nemzetközi Száva Bizottság, valamint a Duna Ifjúsági Tanács képviselői is.
A rendezvény délutáni szekciójában két párhuzamosan futó kerekasztalbeszélgetés került megrendezésre katasztrófakezelés és vízgazdálkodás témában, melyhez 26 bosznia-hercegovinai szervezet szakértői csatlakoztak (szakminisztériumok, katasztrófavédelmi és vízügyi, illetve felsőoktatási intézmények).
A katasztrófakezelési beszélgetésen olyan fontos témák merültek fel, mint például az önkéntes tűzoltók szerepe katasztrófavédelmi helyzetekben, a határokon átnyúló vészhelyzeti rendszerek bevezetése és a lakossági tájékoztatás fontossága.
A vízgazdálkodási szekció témái között szó esett a természetközeli megoldások használatáról városi közegben, az árvízi előrejelző rendszerek fontosságáról, a helyi önkormányzatok szerepéről az árvízi védekezésben és a klímaváltozás elleni teendőkben, valamint a lakossági tájékoztatás fontosságáról az árvízi szituációkban.
Az EUSDR környezeti kockázatok terület a tavalyi hasonló célú belgrádi látogatást és a Mostarban tartott eseményt követően a Duna régió további három csatlakozás előtt álló országának meglátogatást is tervezi a jövőben. A következő állomás Montenegró lesz 2025 második felében, hogy erősítse az együttműködést és elősegítse jó gyakorlatok megosztását, közös projektek beazonosítását a régió EU tagállamai és a montenegrói szereplők között.