Győri: a Duna a megbékélés hordozója

Publikálva: 2011. június 21.

A Duna a megbékélés, az együttműködés és a jólét hordózója lehet az európaiak számára, ezért is rendkívül fontos a Duna-régió stratégia közelgő elfogadása, hangsúlyozta Győri Enikő, a Külügyminisztérium EU- ügyekért felelős államtitkára a „Duna-menti szín-játék” nevű kiállítás megnyitóján, az Európai Parlamentben, 2011. június 21-én.

A kiállítás négy Szlovákiában élő magyar festőművész - Nagy József, Dolán György, Szentpétery Ádám és Balázs István - képein keresztül mutatja be a Dunát.

Győri Enikő a kiállítást megnyitó beszédében emlékeztetett, hogy a Duna évszázadok óta szimbólum a partján lakó népek és nemzetek számára: „Évszázadokon keresztül országútja volt, s maradt is mindazoknak, akik a közelében laktak (...) Összekötötte a népeket, sorsukat pedig összeforrasztotta”.

A sokszínű folyó

Győri Enikő aláhúzta: a művészeknek is folyamatosan témát szolgáltatott a Duna. „A folyóról kalandregényt írtak Párizsban, keringőt komponáltak Bécsben, múzeumot hoztak létre Ulmban és Esztergomban, fotózták és festették Pozsonytól Belgrádon át a Vaskapuig, Galambóctól a Fekete-tengerig”.

Az államtitkár azt mondta, sokan sokféleképpen látták, és látják azóta is a folyót: „látták kéknek és szürkének, haragosnak és romantikusnak, felhasználták és néha ki is használták kincseit”.

Győri Enikő a megnyitón igyekezett a kiállítás magyar nyelvű címébe rejtett szójáték jelentését (Duna-menti szín-játék) az idegen nyelvű közönségnek is átadni: „az egyszerre utal a színekre és a színházra, sőt a színek játékára is. Arra a végtelen gazdag forma- és színvilágra, amelynek ihletője maga a folyó, az évezredes szimbólum, az élőlény.”

A jólét kulcsa

A Duna-stratégia „arra is egyedülálló alkalmat kínál, hogy a részt vevő országok koordináltan adjanak választ a globális jellegű kihívásokra” – mondta az államtitkár.

Győri hangsúlyozta: a Duna-régiós stratégia célja a körülötte elterülő régió gazdaságának „s így végső soron polgárai jólétének növelése, egy virágzó, fejlődő és mindenki számára vonzó régió létrehozása”. Az államtitkár szerint a stratégia olyan egységet hoz majd létre, ahol a kulturális és nyelvi sokszínűség nem néhány évtizedes, hanem több évszázados múltra tekint vissza.

A magyar államtitkár örömét fejezte ki, hogy három nap múlva Európa állam- és kormányfői jóváhagyják a kidolgozott stratégiát.  Az államtitkár emlékeztetett, hogy a stratégia megálmodói szerették volna a Rajna mellett a Duna helyét, szerepét is megjeleníteni az európai eszmében: „az európai egység az előbbi partjain született, s az utóbbi mentén bővült. De mindkettő a megbékélés, az együttműködés és ez által a jólét hordozója lehet számunkra. Rajtunk múlik!” - mondta Győri.

Az államtitkár végül József Atilla, a Dunánál című versének soraival zárta beszédét: „ A harcot, amelyet őseink vívtak, békévé oldja az emlékezés, rendezni végre közös dolgainkat, ez a mi munkánk; és nem is kevés”.

Menü

Duna Régió Stratégia

Navigáció