A globális környezetvédelmi és biztonsági megfigyelő rendszer a Duna-régió szolgálatában

Publikálva: 2012. október 11.

2012. október 10-én Brüsszelben került sor a NEREUS regionális szövetség és az Európai Űrügynökség (ESA) közös, „A globális környezetvédelmi és biztonsági megfigyelés (GMES) elterjedése az európai régiókban” címmel írott tanulmányának bemutatására.

 A publikáció 67 cikken keresztül mutatja be a globális megfigyelő rendszer a régió polgárai és cégei számára nyújtott előnyeit. A felhasználók tapasztalatain keresztül a tanulmány hiteles képet fest a GMES regionális fejlődésre kifejtett hatásáról. A kiadvány célközönsége nem szakmai – első sorban a polgárok tájékoztatása kapott nagy hangsúlyt –, ugyanakkor a kezdeményezés célkitűzései között szerepel a GMES bemutatása politikai körök számára is.

A rendezvényre meghívást kaptak a releváns európai intézmények valamint a régiók képviselői, akik egy panelbeszélgetés keretében vitatták meg a globális megfigyelő rendszer elterjedését és regionális hatásait.

Nyitóbeszédében Norbert Glante, EP képviselő, az esemény fővédnöke felhívta a figyelmet a GMES program politikai, gazdasági és társadalmi jelentőségére, valamint kifejezte személyes elköteleződést a program fejlesztése mellett, és az Európai Parlament támogatásáról biztosította a programot.

Alan Wells professzor, a NEREUS alelnöke bemutatta a tanulmány jelentős eredményeit: „67 esettanulmány a GMES regionális alkalmazásáról, melyben 17 tagország összesen 47 régiója képviselteti magát”. A tanulmány nem kizárólag a GMES használatáról szóló esettanulmányok gyűjteménye, hanem célja, hogy felhívja a politikusok figyelmét a GMES használatából eredő társadalmi-gazdasági előnyökre.

Medgyesy Balázs, Magyarország Duna Régió Stratégiáért felelős kormánybiztosa az első panel zárásaként a GMES Duna-régiós stratégiai jelentőségét hangsúlyozta: Az EU Duna Régió Stratégia keretében 14 ország működik együtt, melyek közül 8 EU tagállam. A GMES alapvető segítséget nyújt kiemelt területi problémák megoldásában, mint például az energia- és vízgazdálkodás, és mindemellett egy olyan stratégiai együttműködési eszköz, amely messze túlmutat az Európai Unió határain.

Medgyesy Balázs kormánybiztos a NEREUS rendezvénye mellett az EU Duna Régió Stratégiáról tartott előadást az „Európa Városok és Régiók hete” (Open Days) keretében egy, a makro-regionális programok jövőjéről szóló konferencián, valamint megbeszéléseket folytatott az Európai Parlamentben.

forrás: http://www.nereus-regions.eu/Launch_NEREUS_ESA_GMES_Publication

Menü

Duna Régió Stratégia

Navigáció