Az EU makroregionális stratégiák hete a négy makroregionális stratégia (EUSBSR, EUSDR, EUSAIR, EUSALP) évente megrendezett közös platformja, ahol a megvalósításukban résztvevő nemzetek képviselői eszmét cserélnek a legrelevánsabb témákról egymás között, valamint az érintett külső szereplőkkel és az uniós intézmények képviselőivel.
A második EU makroregionális stratégiai hét (EU MRS hét) idén on-line formában valósult meg 2021. március 1-5. között a koronavírus járványnak köszönhetően. A ’Reconnect, Rethink, Recover’ mottóval fémjelzett esemény keretében 22 programon lehetett részt venni az öt nap alatt.
A négy makroregionális stratégia eseményei a fiatalok bevonására, a civil társadalom részvételére, a COVID-19 gazdasági következményeinek helyreállítására, valamint a makroregionális céloknak az Európai Bizottság által közvetlenül irányított uniós finanszírozási programokba (pl. HORIZON, LIFE, ERASMUS+) történő beágyazására összpontosítottak ezúttal.
A Jón-Adriai térségés a Duna régió hozzájárulása a nyugat-balkáni gazdasági és beruházási tervhez című szekció során a résztvevők megvitatták a vonatkozó európai gazdasági és beruházási terv (EIP) fő céljait a régió hosszú távú gazdasági fellendülése vonatkozásában. A Nyugat-Balkán térségével átfedő két stratégia kész támogatni a nyugat-balkáni zöld és digitális átmenetet, a regionális gazdasági integrációt és az EU csatlakozáshoz szükséges reformok végrehajtását. Az EU az IPA III Előcsatlakozási Eszközből körülbelül 20 milliárd euró támogatási forrást mozgósít a 2021 és 2027 közötti időszakra az EU-val kiépítendő gazdasági konvergencia intézkedések támogatására a térség számára.
A 2020 után második alkalommal megszervezett eseménysorozat workshopjai segítettek közelebb hozni ezúttal a közvetlen brüsszeli irányítással rendelkező programokat, a civil szervezeteket és a Nyugat-Balkán felzárkózásában érdekelt országokat és szereplőket is a makroregionális stratégiák megvalósításában résztvevő szakértőkhöz és döntéshozókhoz.