Az EU Duna Régió Stratégia (EUSDR) „Vízminőség” szakmai terület (PA4) célja az emberi egészség és az édesvízi ökoszisztémák védelme. Ennek érdekében a szakmai terület feladata az integrált vízgyűjtő-gazdálkodási intézkedések végrehajtása és annak elősegítése a Duna régióban, összhangban az EU Víz Keretirányelvével és a Nemzetközi Duna Vízgyűjtő-gazdálkodási Tervvel (DRBMP).
Folytatva a 2011-ben megkezdett munkákat és kibővítve azokat az aktuális kihívásokkal a prioritási terület 2020-ban hét célterületet határozott meg. A tevékenységek, ezekre az alábbi célterületekre összpontosulnak az elkövetkező finanszírozási időszakban: veszélyes anyagok, szennyvíz, ivóvíz, vándorló halak, éghajlatváltozás, mezőgazdaság és kommunikációs feladatok témaköreihez.
A továbbiakban a fenti célterületekhez kapcsolódó, 2021-ben elkészült kiadványok kerülnek bemutatásra.
1. A halak vándorlását elősegítő intézkedések előmozdítása a Duna vízgyűjtőterületén (Promoting measures to enable fish migration in the Danube River Basin)
A hidromorfológiai változások (pl. a folyószabályozás, vízerőművek építése révén) negatív hatásának egyik eredménye a folyók folytonosságának megszakadása. A folyó hosszirányú átjárhatóságának biztosítása létfontosságúaz ott élő , fajok, például a kiemelten veszélyeztetett tokhalak önfenntartó populációinak létrehozása szempontjából. Ezen kívül a víz ökológiai státuszára és az üledékegyensúlyra gyakorolt hatást is figyelembe kell venni.
A Duna vándorló halfajainak védelmét célzó intézkedéseket támogatandó, a PA4 terület gondozásában 2021-ben megjelent egy angol nyelvű kiadvány „A halak vándorlását elősegítő intézkedések előmozdítása a Duna vízgyűjtőterületén” címmel.
Célunk, hogy az átfogó 52 oldalas brosúra hozzájáruljon a
· a közvélemény széleskörű tudatosságának és elkötelezettségének növeléshez a dunai tokhalak iránt (mint a Duna vízgyűjtőjének zászlóshajófajai), valamint a Duna vízgyűjtő ökoszisztémái és biodiverzitásának megőrzése tekintetében.
· a tokhal védelmével kapcsolatos tevékenységek előmozdításához, beleértve az élőhelyek védelmét, a halak vonulási útvonalainak helyreállítását és az ex-situ védelmi intézkedéseket,
· a terhelések nyomon követésével és a halak vándorlását elősegítőintézkedések tervezéséhez szükséges információk bővítéséhez.
Kiadványunk bemutatja a vándorló halak életmódját akadályozó emberi beavatkozásokat (pl. keresztirányú vízügyi létesítmények, gátak, víztárolók, vízlépcsők, vagy hosszirányú létesítmények) és szennyezéseket (pl. szervesanyagterhelés, hormonok, hajók általi zajszennyezés és hullámverés), összegezi a nemzetközi szinten létesített és lefektetett egyezményeket és szabályozásokat, valamint olyan lehetséges intézkedéseket mutat be, amelyek az egészséges halpopulációk fenntartásához szükségesek.
A Duna vándorló halfajainak védelmét célzó intézkedéseket támogatandó DTP-MEASURES projekt konzorciumának kialakításában a PA4 terület is részt vett és a projekt megvalósítását mint megfigyelő partner követte nyomon. A DTP-MEASURES projekt eredményei, illetve egy a Nemzetközi Duna Védelmi Bizottság (ICPDR) által koordinált WePass projekt bemutatására is sor kerül a kiadványban.
A dokumentum záró fejezetében az eddigi tapasztalatok alapján levonható következtetések és javaslatok olvashatók.
A DTP PAC2-PA04 (PA04 Vízminőség) projekt keretében készült kiadvány elérhető az EUSDR PA4 honlapon: https://waterquality.danube-region.eu/promoting-measures-to-enable-fish-migration-in-the-danube-river-basin/
2. Ivóvíz minőség: forrástól a csapig - Fókuszban az aktualizált európai uniós Ivóvíz irányelv (Drinking water quality from source to tap – the revised eu drinking water directive (DWD)
A PA4 átfogó célja ösztönözni a tudatos és hatékony vízfogyasztást, valamint a polgári és ipari fogyasztók víztakarékossági kultúráját. Ugyancsak cél felhívni a lakosság figyelmét a környezetbarát, gazdaságos, hatékony és biztonságos vízhasználatra, valamint a lakosság környezettudatosságának erősítésére közösségi média, tájékoztató anyagok és célzott útmutató dokumentumok segítségével.
Az EUSDR PA4 nagy hangsúlyt fektet a vízkészletek védelmére és az ivóvízellátás biztosítására, összhangban a vonatkozó EU szabályozással, az ivóvíz irányelvvel (DWD). Az ivóvízről szóló 2021-ben aktualizált irányelv előmozdítja a víz védelmét és a szennyezés csökkentését a forrástól a csapig.
A 2021 januárja óta hatályos aktualizált ivóvíz direktíva számos új elemmel bővült a korábbiakhoz képest. Az EUSDR PA4 vízminőség terület rövid kiadványa, melyben az ivóvíz direktíva új elemei kerülnek bemutatásra a fenti célok mentén került kialakításra.
A tájékoztató, mely a DTP PAC2-PA04 (PA04 Vízminőség) projekt keretében készült az alábbi linken érhető el: https://waterquality.danube-region.eu/new-brochure-on-drinking-water-quality-from-source-to-tap/
3. Duna mesélő kártyák („Danube Story Telling Cards”)
A „Vízminőség” prioritási terület összeállított 2021-ben egy asszociációs kártyacsomagot „Duna mesélőkártyák címmel” a fiatalabb és idősebb generációk számára a . A köz- és felsőoktatásban is hasznosítható, a játszva tanulást segítő kártyacsomag hat téma mentén mutatja be a Duna vízgyűjtőt a vízminőség kérdéskör különböző aspektusait körbejárva. A csomag 50 db egyedi grafikával készült kártyát tartalmaz a Duna jellegzetes helyszíneihez, a vízhez, a Duna-vízgyűjtő élővilágához, szennyező és építő emberi tevékenységekhez, folyószabályozáshoz kapcsolódóan . A oktató játékhoz a DTP PAC2-PA04 (PA04 Vízminőség) projekt keretében készült, az egyes kártyalapokat és a használat során javasolt szabályokat ismertető kiadvány az EUSDR PA4 terület honlapján elérhető: https://waterquality.danube-region.eu/danube-cards-are-available-online/
4. Tájékoztató kisfilm
Végül, de nem utolsósorban elérhető a vízminőségi terület új tájékoztató kisfilmje is, mely átfogó képet ad a szakterület feladatairól a Duna Régió vízminőséggel kapcsolatos kihívásairól és az elmúlt 10 év eredményeiről. A kisfilm elérhető az EUSDR PA4 honlapon: https://waterquality.danube-region.eu/
A kisfilm a DTP PAC2-PA04 (PA04 Vízminőség) projekt keretében készült.