A Duna-stratégia projektjei beépülnek a nemzeti és regionális programokba

Publikálva: 2012. július 31.

A 2014 utáni pénzügyi tervezési időszakban a Duna-stratégia projektjeit be kell építeni a nemzeti és regionális operatív programokba, jelentette ki Johannes Hahn, az Európai Unió regionális fejlesztési biztosa 2012. június 28-án Budapesten.

Johannes Hahn a Duna-stratégia témájában hét országot érintő többnapos látogatássorozata keretében tartózkodott Magyarországon, és Medgyesy Balázs, a Duna Régió Stratégia kormánybiztosa és Kovács Pál, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium klíma- és energiaügyért felelős államtitkára társaságában tartott sajtótájékoztatót.

A biztos elmondta, az Európai Unióban az ősszel kezdődnek a tárgyalások az egyes tagországokkal a 2014 után időszak költségvetésről, és mostani megbeszélésein áttekintik a Duna-stratégia eredményeit, megvitatják a lehetőségeket.

Kitért arra, hogy november végén a Duna-stratégiáról konferenciát tartanak Németországban, Regensburgban, ahol többek között értékelik az egyéves tapasztalatokat. Szerinte Magyarország nagyon aktívan tevékenykedik a stratégia megvalósításán az energetika, a vízminőség és a kockázatkezelés területén.

A biztos hangsúlyozta: a stratégia nem kizárólag a folyót érintő kérdésekre terjed ki, hanem a hozzá köthető minden lehetőség kihasználásáról, az érintettek szoros együttműködésről.

Johannes Hahn beszámolt arról, hogy a Duna hajózhatóságának kérdéséről tárgyalt Völner Pállal, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium államtitkárával, aki biztosította őt arról, hogy a folyót Magyarország fontos hajózási útvonalnak tekinti a személy- és a teherszállítás területén. Ugyanakkor bizonyos környezetvédelmi megfontolásokat tiszteletben kell tartani, harmóniát kell teremteni a gazdaság és természet között, tette hozzá.

A sajtótájékoztatón Medgyesy Balázs, a Duna Régió Stratégia kormánybiztosa emlékeztetett rá, hogy egy évvel ezelőtt indult útjára az Európai Unió keretei között a stratégia. Bár a régióban hosszú távú együttműködést indított el a gazdaság, vállalkozások, infrastruktúra fejlesztése és a kulturális és természeti örökség megőrzése terén, már egy év alatt jelentős eredmények látszanak.

Magyarország nemcsak arra büszke, hogy a Duna-stratégia elindításában vezető szerepet vállalt, hanem a fenntartható energia, a vízminőség, valamint a környezetbiztonság és árvízvédelemi területén betöltött társkoordinátori szerepére is, hangsúlyozta a kormánybiztos. E munka hozzájárult ahhoz, hogy dunai országok elfogadták a regionális gázárak mérséklését célzó modellt a gázinfrastruktúra-beruházások értékelésére, bővül a regionális együttműködés a tiszai árvizek megelőzésére vagy a folyószennyezések megakadályozására.

A sajtótájékoztató helyszínére, a Budapesti Központi Szennyvíztisztító Telepre utalva hangsúlyozta: ez a fejlesztés Közép-Európa legjelentősebb környezetvédelmi beruházásaként valósult meg, a szennyvíz és a Duna megtisztítása mellett biogázt és zöld energiát is előállít. A régiós fejlesztések összehangolásával a Duna-régió gazdasága is hatékonyabbá válik, hozzájárulva ahhoz, hogy az európai gazdaság egyik motorja lehessen.

Kovács Pál államtitkár a sajtótájékoztatón kiemelte: a stratégia kiváló lehetőséget adhat arra, hogy az energiahálózatok összekapcsolásával az egyoldalú függőségeket mérsékelni lehessen.

(MTI; eu.kormany.hu)

Menü

Duna Régió Stratégia

Navigáció