Komáromban rendezte meg a Rába-Duna-Vág Európai Területi Társulás a harmadik Duna konferenciáját

Publikálva: 2020. szeptember 17.

2020. szeptember 16-án harmadik alkalommal került megrendezésre a Duna-konferencia Komáromban. A Külgazdasági és Külügyminisztérium támogatásával valósult meg az esemény a Rába-Duna-Vág Európai Területi Társulás szervezésében.

Németh Zoltán, a Győr-Moson-Sopron Megyei Közgyűlés elnöke és egyúttal a Rába-Duna-Vág Európai Területi Társulás (a továbbiakban: RDV ETT) elnöke köszöntötte a konferencia résztvevőit. Beszédében részletesen kitért a RDV ETT céljaira, amelyek a határokon átnyúló regionális együttműködés előmozdítása, valamint a teljes magyar-szlovák Duna-szakaszt lefedő tartós intézményi struktúra kialakítása. Legfőképpen a közlekedési infrastruktúra, az energetikai rendszerek, az idegenforgalom, az oktatás, a kultúra, a kis-és középvállalkozások támogatása, a környezetvédelem és mezőgazdaság, valamint az egészségügy területén szeretne határon átnyúló együttműködést, valamint fejlesztéseket végrehajtani.

Ezt követően Dr. Oroszi Viktor az Európai Unió Duna Régió Stratégia (a továbbiakban: EUSDR) magyar koordinátora előadásában  felhívta rá a figyelmet, hogy a Duna-régió országai 10 év után megújították a Stratégia Cselekvési Tervét. Az új Cselekvési Terv kevesebb fellépést tartalmaz, ezáltal az országok igyekeztek a régió legjelentősebb kihívásaira helyezni a hangsúlyt. Jelenleg pedig a legfontosabb az abban megfogalmazott célok beágyazása a 2021-2027-es európai uniós költségvetési időszak egyes finanszírozási programjaiba. Emellett a Duna Régió Stratégia nagyban hozzájárulhat az EU bővítés folyamatához is. Az előadásban elhangzott, hogy a Stratégia 9. Éves Fórumára on-line formában kerül sor október 22-én a horvát elnökség szervezésében. Végül a nemzeti koordinátor ismertette a magyar vezetésű prioritási területek néhány elért eredményét a 2010-es időszaktól kezdődően.

A Külgazdasági és Külügyminisztérium szakértője Perge Kinga előadásában bemutatta az EUSDR környezeti kockázatok prioritási terület projektjeit, amelyek célja a klímaváltozáshoz való alkalmazkodás, a Duna régió katasztrófakezelésében érintett szereplők közötti együttműködés megerősítése, illetve a határon átnyúló katasztrófaelhárításban résztvevő polgári védelmi, valamint mentőszervezetek felkészültségének elősegítése.

A rendezvényen szó esett Magyarország és Szlovákia együttműködésében egy nappal a konferenciát követően átadásra kerülő Monostori-híd kivitelezéséről, a Komáromi-kikötő megvalósíthatósági tanulmányáról, valamint költség-haszon elemzéséről, a Duna- menti települések épített és kulturálisörökségének feltárásáról és lehetséges hasznosításáról a tavaly zárult DANUrB és annak folytatásaként 2020 júliusában elindult DANUrB+ projektek keretében, valamint a határon átnyúló együttműködésről a Szigetköz és Csallóköz Natúrparkok kialakítása érdekében tett eddigi lépésekről. A rendezvény zárásaként a házigazda Rába-Duna-Vág ETT tevékenysége és projektjei, valamint a szervezet által kezelt kisprojekt alap is bemutatásra került.


A konferencia célja volt, hogy az előadók a résztvevőknek betekintést nyújtsanak az előadásaikon keresztül, hogy az itt élő közösségek hogyan tudják hasznosítani közösen a Duna által biztosított lehetőségeket.

Menü

Duna Régió Stratégia

Navigáció